Jak zapobiegać odwodnieniu u seniora?

Woda to podstawowy składnik ludzkiego organizmu – stanowi aż 70% całej masy ciała. Jest ona nie tylko budulcem, ale również istotnym czynnikiem regulującym procesy metaboliczne i umożliwiającym przyswajanie substancji odżywczych. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Jednocześnie, to właśnie seniorzy są najbardziej narażeni na negatywne skutki odwodnienia. Jak mu zapobiegać?

Dlaczego seniorzy są narażenia na odwodnienie?

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do tak niskiego poziomu, że nie jest on w stanie prawidłowo funkcjonować. Utrzymujące się dłużej odwodnienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i może prowadzić do śmierci. Seniorzy są szczególnie narażeni na ryzyko odwodnienia, co może wynikać z licznych dolegliwości charakterystycznych dla zaawansowanego wieku. Problemem są między innymi:

Dlatego tak ważne jest, żeby opiekun osoby starszej kontrolował stan nawodnienia swego podopiecznego.

Jak zapobiegać odwodnieniu osoby starszej?

Aby zapobiegać odwodnieniu organizmu, trzeba przede wszystkim dostarczać mu odpowiednią ilość płynów. Dokładna dawka zależy od masy ciała osoby starszej, płci, stopnia aktywności fizycznej. Powszechnie przyjmuje się, że dla mężczyzn powinna ona wynosić około 2,5 litra dziennie, dla kobiet – około 2 litrów. Jak radzą specjaliści agencji Prestige24h, najlepszym wyborem dla seniora jest czysta woda, jednak nawodnienie organizmu można zapewnić, serwując seniorowi, również naturalne soki lub słabą herbatę. Unikać za to należy słodkich napojów, kawy oraz alkoholu, gdyż mają one działanie moczopędne i przyczynią się do odwodnienia organizmu. Niezależnie od rodzaju, płyny powinny być spożywane często, ale w niewielkich ilościach, by zapewnić równomierne nawodnienie przez całą dobę. Płyny zawarte w warzywach, owocach czy zupach również liczą się do bilansu wodnego, dlatego jeśli dieta seniora jest w nie bogata, można zmniejszyć podaż wypijanej dziennie wody. Spożycie płynów należy z kolei zwiększyć np. w czasie upałów lub aktywności fizycznej seniora.