Jak zbudować dobry kontakt z seniorem?

Już prawie 2,5 miliona osób w Niemczech wymaga opieki i wsparcia, stąd coraz większe znaczenie sektora opieki i rosnąca ilość ofert pracy jako opiekun lub opiekunka osób starszych. Kluczem do sukcesu w tej pracy jest nie tylko sumienne wykonywanie swoich obowiązków, ale i zbudowanie dobrego kontaktu z naszym podopiecznym lub podopieczną. Seniorzy, jak wszyscy ludzie, mają różne charaktery, pasje i usposobienia. Jednak stosując się do pewnych uniwersalnych zasad, masz dużą szansę na to, że nawiążecie nić porozumienia i wzajemnej sympatii.

Mój przyjaciel senior

W naszej pracy możemy trafić zarówno na seniorów, którzy są częściowo samodzielni i potrzebują pomocy tylko w części czynności, jak i osoby, których stan zdrowia wymaga pełnej opieki. Wykonując to zajęcia musimy uzbroić się we wrażliwość, cierpliwość i empatię. Zbudowanie zaufania i relacji może zająć trochę czasu. Oto kilka rad, które będą pomocne przy pracy z seniorami:
– bądź profesjonalistą. Sumiennie wykonuj swoje obowiązki. Spróbuj poznać potrzeby starszej osoby, którą się opiekujesz. Stale podnoś swoje kwalifikacje i wymieniaj się doświadczeniami z innymi opiekunkami i opiekunami. Bądź opanowany i spokojny, nie podnoś głosu.
– rozmawiaj. Seniorzy, którzy przeżyli tak wiele są często pasjonującymi rozmówcami, którzy mają bardzo dużo do powiedzenia i od których możemy dużo się nauczyć. Za to my możemy być dla nich przewodnikami po współczesnym świecie i jego obliczach. W nawiązaniu ciekawej i wzbogacającej obie strony rozmowy pomaga dobra znajomość języka, dlatego decydując się na wyjazd do któregoś z niemieckich miast warto popracować nad umiejętnościami językowymi. Dbaj o jakość komunikacji: komunikuj się w sposób zrozumiały, jeśli jest taka potrzeba, mów powoli i powtarzaj.
Rozmowa to też świetna okazja do lepszego poznania naszego seniora, starsze osoby chętnie dzielą się opowieściami i anegdotami z życia rodziny, opowiadają z czego są dumni, a czego żałują. Warto dać im przestrzeń do opowiedzenia ich historii.
– wspólne zainteresowania kluczem do porozumienia. Wielu seniorów pielęgnuje swoje pasje, zaczytuje się w książkach, grywa w szachy lub brydża, ma ulubione filmy i seriale, pała się rękodziełem. Warto poznać hobby seniora, wspólne spędzanie czasu w przyjemny sposób, oddając się ulubionym zajęciom, może być nie tylko pracą, ale i świetną rozrywką, która sprawi, że zarówno Ty jak osoba, którą się opiekujesz będziecie się dobrze czuć.

Nie musisz wykonywać wszystkich poleceń: ważną cechą dobrego kontaktu jest również asertywność i posiadanie swoich granic. W razie jakichkolwiek problemów zawsze możesz skonsultować się z opiekunem z agencji, który udzieli Ci wsparcia i rad.