Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe dla seniora?

Osoby starsze ze względu na swój wiek oraz pogarszający się stan zdrowia mają zazwyczaj znacznie uboższe życie towarzyskie. Dlatego warto wykorzystać każdą okazję, by spotkać się w gronie rodziny lub znajomych – taką okazją między innymi urodziny seniora. Dowiedz się, w jaki sposób zorganizować imprezę urodzinową, by sprawić przyjemność podopiecznemu i dostarczyć mu wiele miłych wspomnień.   

Kogo zaprosić na urodziny seniora?

Ogólnie przyjęło się, że im więcej gości, tym lepsza impreza. Niemniej w przypadku przyjęcia urodzinowego dla seniora reguła ta niekoniecznie się sprawdzi. Dużo gości oznacza duży zgiełk i zamieszanie, które może wpływać dezorientująco na solenizanta i sprawić, że przyjęcie nie będzie miłym doświadczeniem. Dlatego zamiast zapraszać całą rodzinę i znajomych, lepiej postawić na wąskie grono najbliższych krewnych oraz przyjaciół, których senior ceni najbardziej. Zawężenie grona gości znacznie ułatwi również przygotowanie imprezy, czy to w domu, czy w wynajętym lokalu. Należy pamiętać, że wszyscy goście – szczególnie jeśli są to osoby starsze – muszą mieć przygotowane miejsce siedzące przy stole.

Co przygotować do jedzenia?

Impreza urodzinowa nie może odbyć się bez jedzenia. Co warto podać? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę upodobania oraz potrzeby osób starszych – wielu seniorów musi przestrzegać diety dostosowanej do stanu ich zdrowia. Dlatego menu urodzinowe nie może być przypadkowe. Generalnie zaleca się wykluczenie dań ciężkostrawnych, tłustych, mocno przyprawionych czy słonych, a w roli przekąsek podać owoce zamiast wędlin. Gwoździem programu na każdych urodzinach jest oczywiście tort, jeśli jednak solenizant cierpi na cukrzycę lub inne dolegliwości, przy których spożycie słodyczy jest niewskazane, należy zastanowić się jakiego rodzaju ciasto będzie najmniej szkodliwe dla jego zdrowia.

Alkohol na urodzinach

Wiele osób nie wyobraża sobie przyjęcia urodzinowego bez alkoholu, potrzebnego chociażby do wzniesienia toastu. Należy jednocześnie pamiętać, że dla seniorów alkohole mogą być bardzo szkodliwe. Dlatego przed postawieniem butelek na stole należy dokładnie zastanowić się, czy to na pewno dobry pomysł i ewentualnie przemyśleć dobór odpowiednich rodzajów – np. zamiast wódki i whisky postawić na wina. Kompromisem może być zastąpienie napojów alkoholowych ich bezalkoholowymi odpowiednikami – ich wybór w dzisiejszych czasach jest bardzo szeroki.

O jakiej porze urządzić imprezę?

Osoby starsze mają nieco inny rytm dobowy, niż młodzież i największą aktywność wykazują zazwyczaj popołudniu, około godziny 14-15. Właśnie na taką porę dnia warto zaplanować rozpoczęcie imprezy – senior jest wtedy jeszcze wypoczęty i najbardziej chętny do interakcji z innymi ludźmi. Również koniec imprezy nie powinien wypaść o zbyt późnej godzinie, by nie przemęczać ani solenizanta, ani gości w jego wieku.

Czy impreza-niespodzianka to dobry pomysł?

Każdy zapewne zna motyw imprezy, o której solenizant nic nie wie. Czy jest to dobry pomysł na przyjęcie dla osoby starszej? Należy pamiętać, że seniorzy cenią sobie rutynę, która daje im poczucie bezpieczeństwa – nagłe i niespodziewane pojawienie się gości oraz zgiełk może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast cieszyć się z urodzin, senior może zacząć odczuwać stres, dezorientację i zdenerwowanie. Zamiast więc całkowicie ukrywać przez solenizantem fakt, że na jego urodziny przygotowywana jest impreza, można wtajemniczyć go w jedynie niektóre kwestie. Niespodzianką może być wtedy np. zaproszenie dawno niewidzianego przez solenizanta przyjaciela, podane dania lub atrakcje.

Zorganizowanie imprezy urodzinowej nie jest zadaniem prostym, wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Dlatego opiekunka seniora podejmująca się organizacji powinna przede wszystkim polegać na zaleceniach rodziny oraz samego seniora.