Jak żyją seniorzy w Niemczech?

Opieka jaką otrzymują seniorzy w Niemczech i ich poziom życia pod wieloma względami odbiega od tego z czym spotykamy się w Polsce. Wynika to w głównej mierze zamożności społeczeństwa i siły niemieckiej gospodarki.

Niemiecki senior kojarzony jest z częstymi wyjazdami w celach turystycznych, zdecydowanie lepszym stanem zdrowia i innym stylem życia. W Niemczech duży nacisk kładziony jest na aktywizację seniorów, co przekłada się m.in. na ich samopoczucie emerytów.

Co cechuje niemieckich seniorów?

Niemiecki senior to w większości wypadków osoba aktywna, która potrafi cieszyć się wolnym czasem i odłożonymi pieniędzmi. Tutaj warto podkreślić, że niemiecki system emerytalny dba o osoby aktywne zawodowo, zapewniając godziwą emeryturę. Mimo to Niemcy dodatkowo troszczą się o swoją przyszłość, odkładając zarobione pieniądze i to właśnie dlatego, mogą pozwolić sobie na podróżowanie i realizację marzeń po przejściu na emeryturę. W Niemczech senior stara się wypełnić wolny czas rozwijającymi zajęciami. System aktywizacji seniorów uwzględnia np. ułatwienia dla emerytów zamieszkujących poza miastem, które pozwalają uczestniczyć w różnych zajęciach i spotkaniach z innymi seniorami. Dzięki temu problem osamotnienia i wykluczenia społecznego seniorów jest znacznie mniejszy niż w Polsce. Co więcej, niemieccy seniorzy często korzystają z całodobowej opieki, którą świadczą m.in. opiekunowie lub opiekunki seniora z Polski.

Życie seniora w Niemczech. Co warto o nim wiedzieć?

Seniorzy w Niemczech cieszą się stosunkowo dobrym zdrowiem, co jest efektem długoletniego stosowania zdrowej diety oraz aktywnego trybu życia i systemu opieki zdrowotnej, uznawanego za jeden z najlepszych na świecie. W Niemczech nikogo nie dziwi senior, który biega, jeździ na rowerze, ćwiczy w parku lub korzysta z siłowni. Ważne jest to, że nawet osoby z pewnymi ograniczeniami, które są nieuchronnym skutkiem starzenia się organizmu, np. poruszające się z pomocą balkonika lub korzystające z wózka inwalidzkiego, uczestniczą w życiu swojej społeczności. Seniorzy w Niemczech rzadko zamykają się w czterech ścianach własnego domu, a jeżeli zmusza ich do tego stan zdrowia, mogą liczyć na pomoc opiekunki. System opieki nad seniorem w Niemczech uwzględnia specjalne organizacje, które pomagają osobom starszym, jednak nie zapewniają one całodobowego wsparcia i ze względu na starzejące się społeczeństwo Niemiec, nie są w stanie sprostać bieżącym potrzebom. Z tego względu rośnie zainteresowanie opieką domową, którą świadczą m.in. opiekunowie i opiekunki z Polski.