Jaki jest idealny wiek dla opiekunki nad osobą starszą?

Zawód opiekuna osób starszych to profesja, która cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem na rynku pracy — zarówno w Polsce, jak i innych krajach. Na wykonywanie tego zajęcia decyduje się coraz więcej osób, chociaż trzeba pamiętać, że nie należy ono do najprostszych. Osoby, które chcą opiekować się seniorami, muszą mieć odpowiednie predyspozycje osobowe. Bardzo ważna jest cierpliwość, otwartość na ludzi i ich problemy, umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów, empatia i wyrozumiałość. Istotna jest także przynajmniej podstawowa wiedza medyczna, dobra kondycja fizyczna, a w przypadku kandydatów do pracy za granicą również komunikatywna znajomość języka obcego. Czy są jakieś wymagania dotyczące wieku? Czy pod względem wiekowym istnieją jakieś reguły lub ograniczenia? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w naszym wpisie.

Czy bardzo młode osoby mogą opiekować się seniorami?

Zgodnie z prawem w naszym kraju pracę zarobkową mogą podejmować osoby, które ukończyły 16 lat. Oczywiście stosunkowo rzadko tak młodzi ludzie ubiegają się o pracę w tym zawodzie. Najczęściej osoby pracujące w tym zawodzie są powyżej 30 roku życia. Kandydatów do pracy w wieku od 20 do 30 lat jest stosunkowo niewiele, co w dużej mierze wynika ze specyfiki tej profesji.

Opieka nad osobą starszą to zajęcie, wymagające bardzo dużej odpowiedzialności. Tutaj nie można pozwolić sobie na lekkomyślność, roztargnienie czy jakiekolwiek zaniedbania, gdyż tego rodzaju uchybienia mogą mieć poważne konsekwencje dla podopiecznego.

Warto też pamiętać, że seniorzy często mają dość trudne charaktery. Ze względu na choroby, z jakimi się borykają, bywają kapryśni, nie chcą współpracować, często są wręcz złośliwi. Dodatkowo ich stan zdrowia może być bardzo ciężki, dlatego też opiekun czy opiekunka będzie musiała wyręczać ich większości codziennych czynnościOkazuje się więc, że bez względu na wiek opiekunka musi przede wszystkim wykazywać pewne predyspozycje osobowe, jak siła charakteru, zdecydowanie, stanowczość, ale również empatia i wyrozumiałość. W tym zawodzie potrzeba wyjątkowej dojrzałości, determinacji, a przede wszystkim pasji do wykonywania tego zawodu. To bardzo odpowiedzialna praca.

Czy istnieje górna granica wieku w zawodzie opiekuna osób starszych?

W tym przypadku również trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Górnej granicy tak naprawdę nie ma, jednak niewiele jest osób powyżej 65 roku życia, które czują się na siłach, aby zajmować się seniorem lub osobą chorą. Na korzyść osób dojrzałych działa ich doświadczenie, a także cechy osobowościowe, jak rozsądek, cierpliwość, wiedza, a także duża doza wyrozumiałości dla podopiecznych. 

Oczywiście wszystkie opisane przypadki nie stanowią reguły. Jest bardzo wiele młodych osób, które wyróżniają się wyjątkową dojrzałością, empatią i determinacją, jak również ludzi w sile wieku, którzy są pełni wigoru, aktywni i gotowi do pracy. Wszystko zależy więc od konkretnego kandydata – najważniejsze, żeby sam umiał ocenić swoje możliwości. Każdą osobę, która jest zainteresowana podjęciem pracy opiekuna lub opiekunki osób starszych zapraszamy do kontaktu. Dla nas najważniejsze są twoje kwalifikacje, predyspozycje osobowe oraz chęć do pracy!