Jakie informacje należy przekazać opiekunowi przejmującemu Twojego podopiecznego?

Kontrakty dla opiekunów osób starszych nie trwają długo – zazwyczaj po upływie kilku tygodniu zlecenie się kończy, a opiekę przejmuje innych wykonawca. Ta rotacyjność opiekunów wymaga pewnej współpracy między nimi – odpowiednie przekazanie obowiązków nie tylko w dużym stopniu pomoże zmiennikowi wdrożyć się w pracę, ale również sprawia, że zmiana nie będzie wiązać się ze stresem podopiecznego.

Co powinien wiedzieć Twój zmiennik?

Kiedy Twój kontrakt zaczyna zbliżać się do końca, poświęć nieco czasu na przygotowanie wszystkich ważnych informacji na temat swojego podopiecznego, które przekażesz zajmującemu Twoje miejsce innemu opiekunowi. Najlepiej zrobić to w formie pisemnej – na papierze lub w pliku tekstowym, który wyślesz zmiennikowi na skrzynkę mailową lub za pośrednictwem komunikatora. To pozwoli drugiemu opiekunowi na spokojnie zapoznać się ze wszystkimi potrzebami podopiecznego i w razie konieczności łatwo znaleźć odpowiedzi na pojawiające się na początku pracy wątpliwości. Opisz:

Ponadto warto wspomnieć, na czym dokładnie polegają obowiązki, które nowy opiekun seniora będzie wykonywał przy seniorze oraz w jaki sposób należy rozliczać się ze środków przeznaczonych na prowadzenie gospodarstwa. Jeśli jest taka możliwość, przekazanie obowiązków powinno odbywać się osobiście – bezpośrednia rozmowa z drugim opiekunem pozwoli szczegółowo omówić szczególnie istotne i skomplikowane kwestie, a także pokazać mieszkanie podopiecznego.

Dlaczego to tak ważne?

Rozpoczęcie pracy w nowym miejscu i z nowym podopiecznym jest wydarzeniem dość stresującym – Twój zmiennik będzie potrzebował nieco czasu, by przyzwyczaić się do specyfiki danego zlecenia, zaaklimatyzować się. Przygotowanie mu wymienionych wyżej informacji z pewnością pozwoli znacznie płynniej wdrożyć się w obowiązki. Jest to bardzo ważne również dla dobra podopiecznego – pozwala uniknąć błędów, które mogą mieć ogromny negatywny wpływ na zdrowie seniora, chociażby przyczyniając się do niepotrzebnego wzrostu stresu.

O czym jeszcze pamiętać przed końcem zlecenia?

Szykując się do przekazania podopiecznego w nowe ręce, zadbaj również o załatwienie wszystkich ważnych spraw. Zanim wyjedziesz pamiętaj między innymi o:

W ten sposób na nowego opiekuna nie spadnie największych ciężar obowiązków, na które nie jest on jeszcze gotowy.

Porozmawiaj o zmianie opiekuna z seniorem

Osoba, którą się opiekujesz również powinna zostać zawczasu przygotowana do tego, że wkrótce w jej domu zamieszka nowy opiekun – w końcu, to właśnie o dobre samopoczucie i zdrowie seniora przede wszystkim chodzi. Nie wystarczy po prostu powiedzieć, że od danego dnia opiekę nad seniorem przejmie nowa, zupełnie obca osoba. Należy podejść do tematu z dużym wyczuciem i empatią, a także starać się przekonać seniora, że zmiana nie wpłynie negatywnie na jego życie. Jeśli znasz swojego zmiennika i możesz o nim cokolwiek opowiedzieć, skorzystaj z tej okazji. Wiedząc, czego może się spodziewać, osoba starsza podejdzie do nowego opiekuna z większym zaufaniem i otwartością.