Jakie informacje powinny być zawarte w ogłoszeniach opieki nad seniorem?

Szukasz pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech? To dobrze, ponieważ praca za granicą w tym zawodzie pozwoli Ci zarabiać kilkukrotnie więcej, niż w Polsce. Zanim jednak rozpoczniesz pracę, musisz znaleźć ogłoszenie odpowiadające nie tylko twojemu doświadczeniu i umiejętnościom, ale również potrzebom. Wyjaśniamy, jakie istotne informacje powinny znaleźć się w takim ogłoszeniu.

Wynagrodzenie

To kluczowy punkt każdego ogłoszenia – bez tej informacji nie warto nawet analizować oferty pracy, gdyż może się to okazać stratą czasu. Średnie miesięczne wynagrodzenie dla opiekunów pracujących dla naszej agencji wynosi obecnie 1500 EUR na rękę. Nie brakuje jednak ofert pracy z wyższym wynagrodzeniem, nawet powyżej 1700 złotych netto. Przy okazji warto zwrócić uwagę, czy w ogłoszeniu znajduje się informacja o ewentualnych premiach, na przykład za posiadanie prawa jazdy.

Nad kim sprawowana jest opieka?

W ogłoszeniu koniecznie musi znaleźć się opis osoby, którą będzie zajmował się opiekun. Poza wiekiem i płcią ważne są informacje takie jak:

Ponadto w ogłoszeniu przyda się również ogólny opis seniora – czy jest osobą komunikatywną, czy ma usystematyzowany rytm dnia, czy miała już wcześniej opiekuna, jak lubi spędzać wolny czas etc.

Wymagania

Aby dostać pracę, opiekun musi odpowiadać wymogom opisanym w ogłoszeniu. Dotyczą one przede wszystkim:

Czas trwania zlecenia

W ogłoszenia bardzo często pojawia się zapis, że zlecenie trwa około 8 tygodni, jednak dokładny zakres czasowy ustalany jest indywidualnie. W wielu przypadkach opiekunowie pracują na zleceniach dłużej – wszystko zależy od tego, w jaki sposób układa się współpraca między nimi a ich podopiecznymi. Przyglądając się ogłoszeniom należy również zwrócić uwagę na to, od kiedy wymagana jest pomoc opiekuna – to pozwoli dopasować swój kalendarz do pracy.

Zakres obowiązków

Poszczególne zlecenia w opiece mogą różnić się między sobą, jeśli chodzi o szczegółowy zakres obowiązków. Poza troszczeniem się o dobro seniora, opiekun jest również zobowiązany do wykonywania podstawowych prac w gospodarstwie domowym. Przykładem jest tutaj wspomniane już wykonywanie zakupów, zarówno na potrzeby podopiecznego, jak i na potrzeby własne opiekuna. Ponadto opiekun często będzie zajmował się przygotowywaniem posiłków zgodnych z dietą seniora, a także utrzymywaniem porządku w jego otoczeniu.

Miejsce pracy

Opiekun przed wyjazdem powinien wiedzieć, gdzie dokładnie będzie pracował. Poza największymi miastami, takimi jak Berlin czy Monachium, pracę w opiece w Niemczech można znaleźć również w mniejszych miejscowościach we wszystkich landach. Ta informacja może mieć spore znaczenie, gdyż determinuje w jaki sposób będzie toczyło się życie opiekuna podczas zlecenia – czy na przykład będzie zapewniony łatwy dojazd do sklepu, lekarza czy innych ważnych miejsc.

Opis zakwaterowania

Opiekunowie seniorów mają zapewnione na zakwaterowanie oraz wyżywienie w każdym zleceniu. Niemniej warto zwrócić uwagę na to, jakie warunki będą panować na kwaterze, na przykład czy opiekun będzie miał do dyspozycji własną łazienkę w pokoju, czy może będzie mógł korzystać z domowego Internetu. To ważne z punktu widzenia komfortu pracy.