Jakie potrawy z kuchni niemieckiej najlepiej serwować seniorowi?

Jedzenie odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu. Nie tylko dostarcza niezbędnej organizmowi energii, ale też ma duży wpływ na stan zdrowia. O ile osoby młode mogą sobie pozwolić na większą swobodę w doborze posiłków, to seniorzy muszą zazwyczaj posilać się w zgodzie z mniej lub bardziej restrykcyjnymi zasadami diety. Podpowiadamy, jakie dania kuchni niemieckiej warto serwować osobom starszym.

Jaka dieta dla seniora? Przede wszystkim zgodna z zaleceniami!

Czy istnieje jakiś uniwersalny przepis, który można wprowadzić do diety każdego seniora? Niestety, takich złotych środków nie ma. Pomijając kwestię upodobań smakowych, a także przyzwyczajenia osoby starszej, zawsze należy pamiętać, że podstawą jest przygotowywanie posiłków, które nie będą negatywnie wpływać na stan zdrowia podopiecznego. Często oznacza to konieczność ścisłego trzymania się zaleceń lekarza lub dietetyka osoby starszej. Jeśli Twój podopieczny jest osobą cierpiącą na takie choroby jak cukrzyca, artretyzm, niewydolność nerek czy problemy jelitowe, to odpowiednia dieta staje się wręcz kwestią życia i śmierci.

Kuchnia zgodna z przyzwyczajeniami seniora

Oprócz kwestii zdrowotnej, posiłki podawane seniorowi powinny być zgodne również z jego oczekiwaniami. Raczej odradzane jest eksperymentowanie w kuchni – osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia, z którymi nie chcą się rozstawać. Jeśli Twój podopieczny przez całe życie jadł mięso, próba wdrożenia diety wegańskiej jest z góry skazana na niepowodzenie, a wręcz może zakończyć się poważnym konfliktem. Dlatego na początku pracy warto dokładnie ustalić jakie posiłki mają się znaleźć w jadłospisie. Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie informacji na ten temat u poprzedniego opiekuna seniora, który dokładnie opowie, w jaki sposób mają być przygotowywane posiłki.

Jak wygląda kuchnia niemiecka?

Kuchnia niemiecka bazuje na wykorzystaniu produktów doskonale znanych w Polsce, dlatego przygotowywanie typowych niemieckich dań nie powinno sprawić Ci większego problemu. Jeśli chodzi o warzywa, to podstawą jest ziemniak i kapusta – często goszczą one na stołach w różnych formach. Przykładem jest sałatka ziemniaczana, czyli Kartoffelsalat, którą przygotowuje się z pokrojonych w kostkę gotowanych ziemniaków i siekanej cebuli, a całość doprawia olejem i octem lub majonezem. Można ją również wzbogacić innymi warzywami, np. ogórkami kiszonymi. Oczywiście na talerzu seniora nie powinno zabraknąć innych warzyw, na przykład marchwi, buraków, selera – wszystko zgodnie z zaleceniami.

Mięsa i ryby w kuchni

Mięso stanowi bardzo ważny składnik kuchni niemieckiej. Szczególnie duże znaczenie ma wieprzowina, z której przygotowuje się kiełbasy  traktowane nie jak zwykła wędlina, ale często danie główne, serwowane na ciepło i z dodatkiem warzyw. Mięsne potrawy są jednak bardzo tłuste i dlatego należy ograniczać ich podawanie osobom starszym zmagającym się z otyłością czy miażdżycą. Mniejsze porcje mięsa, wybór chudszych gatunków oraz odpowiednie przyrządzanie – np. gotowanie, zamiast smażenia – pozwoli zadowolić seniora i jednocześnie utrzymać jego zdrowie w dobrym stanie.  W Niemczech często spożywa się również ryby, szczególnie te tłuste, jak na przykład śledzie. Są one cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3.

A co ze słodyczami?

Kuchnia niemiecka nie może obejść się również bez słodyczy. Najbardziej rozpoznawalnymi daniami z tej kategorii są strudle, czyli wielowarstwowe ciasta z nadzieniem (np. Apfelstrudel – strudel jabłkowy), posypywane cukrem pudrem lub polewane śmietaną, często podawane na ciepło. Inne znane niemieckie słodkości to Dampfnudel, czyli charakterystyczne słodkie bułeczki z  nadzieniem. Jako deser można również podawać świeże owoce lub kompot. Podobnie jak w przypadku mięsa, słodycze należy podawać z umiarem, szczególnie osobom, które chorują na cukrzycę.

Co do picia?

Jeśli chodzi o napoje, niemiecka kultura kojarzy się przede wszystkim z piwem i skojarzenie to nie jest bezpodstawne – Niemcy faktycznie spożywają sporo złocistego trunku i słyną z produkcji wielu różnych jego gatunków. Czy jednak piwo jest dobrym wyborem dla seniora? O ile stan zdrowia osoby starszej na to pozwala, można od czasu do czas zaserwować mu odrobinę alkoholu, jednak nie należy z tym przesadzać. Dużo lepszym i zdrowszym wyborem będzie zwykła woda, lekka herbata lub soki owocowe. Warto zwrócić uwagę na właściwości podawanych napojów. Przykładowo zielona herbata jest moczopędna, więc nie jest dobrym wyborem dla seniora cierpiącego na nietrzymanie moczu lub niewydolność nerek. Z kolei pobudzającą kawę należy ograniczyć w menu osoby zmagającej się z problemami z ciśnieniem.

Podsumowując

Nie sposób stworzyć uniwersalną listę potraw i produktów, które sprawdza się w jadłospisie każdej osoby starszej. Wynika to z prostego faktu, że każdy przypadek jest nieco inny, a dieta osoby cierpiącej na artretyzm będzie zupełnie inna od diety osoby chorującej na niewydolność nerek. Ważne jest przede wszystkim stosowanie się do wytycznych lekarza oraz  wykorzystywanie w kuchni produktów raczej neutralnych dla zdrowia, na przykład nadawanie potrawom wyrazistego smaku przy pomocy większej ilości przypraw, a nie soli.