Jakie produkty spożywcze warto wprowadzić do diety seniora?

Stan zdrowia człowieka uzależniony jest od wielu różnych czynników, nikt jednak nie ma wątpliwości, że kluczowa jest dieta. Szczególnie istotną rolę odgrywa ona w życiu osób starszych, które ze względu na swój wiek oraz liczne dolegliwości zdrowotne nie mogą pozwolić sobie na tyle, co młodzież. Dla zachowania dobrej kondycji oraz wsparcia leczenia chorób, konieczne jest włączenie do diety określonych produktów. Jakich?

Podstawy żywienia seniorów

Dieta osoby starszej powinna dostarczać jej wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, minerałów oraz witamin, a jednocześnie wykluczać produkty, które mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia. Główną grupę produktów spożywczych w diecie seniora powinny stanowić różnego rodzaju warzywa oraz owoce. Ponadto nie powinno zabraknąć produktów zbożowych – najlepiej z pełnego ziarna – oraz mleka i produktów mlecznych. Mięso, ryby oraz tłuszcze (np. oleje) powinny być serwowane w najmniejszej proporcji. Nie wolno również zapominać o prawidłowym nawodnieniu. Średnio senior powinien spożywać około 2 litrów płynów dziennie. Mogą one mieć postać wody, lekkiej herbaty, naparów ziołowych czy soków, raczej zaleca się unikać kawy oraz alkoholi. Należy pamiętać, że część potrzebnych płynów senior spożywa wraz z pokarmem, przede wszystkim z warzywami oraz owocami.

Co warto włączyć do diety seniora?

Istnieje wiele wartościowych produktów, które warto wpisać do jadłospisu seniora. Są to między innymi:

Warto postawić na owoce i warzywa sezonowe – można mieć wtedy pewność, że są świeże i najbardziej wartościowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest samodzielne mrożenie ich lub robienie przetworów.

Skonsultuj się z lekarzem

Wszystkie wymienione powyżej produkty zawierają duże ilości wartościowych substancji odżywczych, jednak nie wszystkie będą miały jednakowy wpływ na zdrowie spożywającej jej osoby. Przykładem może tu być przypadek osób cierpiących na artretyzm, przy którym zaleca się ograniczenie spożycia błonnika – a zatem produkty pełnoziarniste należy zastąpić pieczywem białym. Dlatego tak ważne jest by opiekun seniora konsultował z lekarzem lub dietetykiem wszelkie zmiany wprowadzane do jadłospisu podopiecznego.

Jak podawać posiłki?

Dieta to nie tylko odpowiedni dobór produktów żywnościowych i połączenie ich w dania – to również cały szereg praktyk, których stosowanie jest niezbędne do uzyskania odpowiednich efektów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to: