Jakie są obowiązki opiekuna osoby starszej?

Opieka nad osobą starszą to praca bardzo wymagająca, lecz przynosząca dużą satysfakcję. Opiekunka  ma szereg obowiązków, których zakres zależy w dużej mierze od stanu zdrowia podopiecznego. W artykule prezentujemy najważniejsze z nich.

Przed rozpoczęciem pracy jako opiekunka, lub opiekun osób starszych, warto wiedzieć, jakie czynności będą należały do naszych zawodowych obowiązków, a jakich należy unikać. Naszym głównym zadaniem jest wsparcie, lub wręcz wyręczenie rodziny seniora w opiece nad nim. Obejmuje to nie tylko bezpośrednie czynności związane z opieką, ale też organizowanie czasu seniorowi i prowadzenie gospodarstwa domowego. Praca opiekuna wymaga wrażliwości, empatii, cierpliwości i opanowania, ale też dzielenia się pozytywną energią.

Czym będziesz się zajmować, jako opiekun/opiekunka?

Opieka nad seniorem obejmuje czynności, które są możliwe do wykonania i zostały wcześniej ustalone oraz zaakceptowane przez obie strony. Zanim zdecydujesz się na podjęcie zlecenia opieki nad osobą starszą w Niemczech, zapoznaj się z obowiązkami, które Cię czekają. Zmieniają się one w zależności od zlecenia i stanu zdrowia seniora. Do obowiązków opiekunów i opiekunek kierowanych do pracy z ramienia agencji Prestige24h mogą należeć:

Co nie należy do obowiązków opiekuna osób starszych?

Zakres naszych obowiązków należy dokładnie omówić przed wyjazdem, a gdy na zleceniu coś się zmienia poinformować swojego koordynatora, opiekuna zlecenia. Ustalenie dokładnych warunków i zasad pracy na zleceniu gwarantuje uniknięcie ewentualnych nieporozumień, a także odpowiednie przygotowanie się do zlecenia i pracy na nim, w tym ustalenie harmonogramu dnia, przerw w pracy itp.

Pamiętajmy, że poznanie i zrozumienie potrzeb oraz oczekiwań seniora i jego rodziny, to również większy komfort oraz spokój w pracy dla opiekunki. Wierzymy, że tylko relacja oparta na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwym podejściu jest gwarancją satysfakcjonującej współpracy.