Jakie witaminy są szczególnie ważne dla osób starszych?

Witaminy to bardzo szeroka gama związków chemicznych, bez których ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Niektóre z nich ciało jest w stanie produkować samodzielnie – wiele innych jest przyjmowanych wraz z pokarmem. Odpowiednie dawkowanie witamin jest ważne w każdym wieku, jednak w przypadku osób starszych kwestia ta może być szczególnie istotna. O jakich witaminach dla seniora należy pamiętać?

Witamina C

To niewątpliwie jedna z „najpopularniejszych” witamin – obecna jest w wielu owocach i warzywach, na rynku dostaniemy również szeroką gamę zawierających ją suplementów. Pełni ona wiele funkcji w organizmie, między innymi:

Ponadto jest przeciwutleniaczem, przez co spowalnia starzenie się komórek oraz ma działania przeciwnowotworowe.

Witamina D

Bierze udział w syntezie hormonów odpowiedzialnych między innymi za wchłanianie wapnia. To czyni z witaminy D związek ważny z punktu widzenia układu kostnego – jej niedobór powoduje liczne zwyrodnienia i choroby, przede wszystkim osteoporozę i osteomalację, zwiększa ryzyko złamań. Brak odpowiedniej podaży witaminy D może również objawiać się złym funkcjonowaniem układu nerwowego i mięśniowego, osłabieniem odporności organizmu, stanami zapalnymi skóry, przedwczesnym wypadaniem zębów. Witamina D naturalnie syntezowana jest przez organizm w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Ze względu na fakt, że osoby starsze częściej przebywają w zamkniętych pomieszczeniach, produkcja witaminy D w ich organizmach zachodzi wolniej, dlatego zazwyczaj potrzebna jest jej suplementacja.

Witamina E

Odpowiedzialna jest między innymi za ochronę oraz prawidłową strukturę błon biologicznych, wpływa na syntezę niektórych lipidów oraz metabolizm. Podobnie jak witamina C jest przeciwutleniaczem, zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych. Jest również ważna w profilaktyce chorób układu krążenia. Cennym jej źródłem są oleje roślinne tłoczone na zimno.

Witamina A

Znana również jako retinal, witamina A jest związkiem kluczowym dla wzroku – dzięki niej utrzymana zostaje wrażliwość pręcików siatkówki oka na światło, jej niedobór powoduje tak zwaną kurzą ślepotę, czyli chorobę objawiającą się pogorszeniem jakości widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Ponadto odgrywa dużą role w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych, skóry, przewodu oddechowego i pokarmowego. To kolejna – obok C i E – witamina będąca przeciwutleniaczem.

Witamina K

Jest związkiem niezbędnym do prawidłowej syntezy białka – protrombiny – odpowiedzialnego za prawidłowe krzepnięcie krwi. Niedobór witaminy K powoduje, że krew krzepnie bardzo powoli lub wcale, co stanowi poważne niebezpieczeństwo w przypadku zranień osoby starszej. Ponadto witamina K odpowiedzialna jest za utrzymanie w dobrym stanie układu sercowo-naczyniowego i zachowanie równowagi gospodarki wapniowej w organizmie, wykazuje też działania przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwbólowe.

Witaminy z grupy B

To dość szeroka grupa witamin, każda z nich pełni nieco innego funkcje w organizmie. Niektóre z nich to:

Witaminy z grupy B nie są wytwarzane w organizmie, ani przed niego magazynowane, dlatego konieczne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem – bogatym ich źródłem jest mięso oraz podroby. Ewentualnie można je suplementować.

Witaminy w pożywieniu czy suplementy?

Witaminy przede wszystkim należy dostarczać wraz z jedzenie – odpowiednia, zbilansowana dieta dostarcza większości substancji odżywczych niezbędnych organizmowi. Niekiedy jednak pojawiają się niedobory, przy których zaleca się stosowanie odpowiednio dobranych suplementów. Opiekun osoby starszej powinien jednak wystrzegać się podawania takich specyfików na własną rękę – suplementacja powinna być przeprowadzana zgodnie z zaleceniami lekarza. Nadmiar witamin może być równie szkodliwy, jak ich niedobór.