Jakie wymagania musi spełnić osoba na stanowisku opiekunki osób starszych?

Ze względu na to, że europejskie społeczeństwa starzeją się w szybkim tempie, równie szybko rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów osób starszych. Jakie jednak warunki trzeba spełnić, żeby podjęć pracę w zawodzie? Kurs, szkoła, a może predyspozycje? Postaramy się krótko odpowiedzieć na to pytanie.

Praca opiekuna w Niemczech to zawód dobrze wynagradzany. Opiekun osób starszych powinien mieć takie cechy jak cierpliwość i wytrwałość. Seniorzy to często osoby wymagające szczególnej troski, nieradzące sobie samodzielnie w życiu i wymagające pomocy. Zadaniem opiekuna jest współpraca z podopiecznym we wszystkich dziedzinach życia, tak by maksymalnie ułatwić funkcjonowanie starszej osobie w otoczeniu. Do zadań opiekuna należy pomoc w przygotowywaniu posiłków, utrzymywanie porządku w domu, organizacja czasu wolnego i wsparcie w czynnościach sprawiających seniorom trudności. Należy przy tym pamiętać, że ludzie starsi mogą mieć problemy z pamięcią lub być mocno absorbujący, dlatego idealny kandydat na opiekuna musi być empatyczny, otwarty i ciepły dla innych.

Opiekun osób starszych z wykształceniem czy bez?

Żeby zostać opiekunem osób starszych, nie jest potrzebny kurs ani wykształcenie. Oczywiście są one bardzo pomocne i pozytywnie odbierane w środowisku pracy oraz dodatkowo doceniane przez pracodawcę. Łatwiej jest też osobom, które mają wykształcenie medyczne, a więc pielęgniarki, fizjoterapeuci czy ratownicy medyczni. Znajomość języka ojczystego seniora w stopniu podstawowym lub komunikatywnym na obecnym rynku pracy są wymaganym minimum, a osoby znające język dobrze lub bardzo dobrze mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie.  Prawo jazdy jest dodatkowym atutem. Nasza firma oferuje pomoc w zakresie dodatkowego kształcenia i pomaga rozwijać się w zawodzie.

Doceniamy chęć do pracy, determinację i odpowiedzialność. Jeżeli aplikant w okresie próbnym rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, może liczyć na wsparcie, rozwój zawodowy oraz wzrost zarobków w krótkiej perspektywie czasu.

Dla naszych stałych pracowników mamy bogaty system premii i dodatków. Całość doliczona do wysokiej podstawy wynagrodzenia, pozwala nam na proponowanie atrakcyjnych warunków finansowych, które są satysfakcjonujące dla naszych pracowników.