Jazda autem w pracy opiekunki. Co warto wiedzieć?

Prawo jazdy to jeden z dokumentów, które znacząco ułatwiają życie. Osoba, która je ma i na co dzień korzysta z możliwości poruszania się samochodem, szybciej znajduje pracę i może cieszyć się pełną niezależnością. Prawo jazdy przydaje się także przyszłym kandydatkom i kandydatom do pracy w sektorze usług opiekuńczych w Polsce oraz w Niemczech. Wyjaśniamy, dlaczego opiekunka powinna mieć prawo jazdy, choć nie jest to wymagane na większości zleceń.

Prawo jazdy w pracy opiekunki seniora – dlaczego jest przydatne?

Osoby chcące pracować w Niemczech jako opiekunki i opiekunowie osób starszych, powinny mieć prawo jazdy i dobrze czuć się za kierownicą. Na większości zleceń nie ma konieczności posiadania prawa jazdy i prowadzenia samochodu, ale są też takie zlecenia gdzie posiadanie prawa jazdy i umiejętność prowadzenia samochodu jest niezbędna. Sam dokument na niewiele się przyda, jeżeli od lat nie prowadziliśmy samochodu lub korzystaliśmy z niego okazjonalnie jedynie np. poza miastem. Umiejętność kierowania samochodem, ułatwią wypełnianie codziennych obowiązków opiekunki i opiekuna seniora.

Do obowiązków osób opiekujących się seniorem należy nie tylko pomoc osobie starszej w jej domu. Opiekunka seniora w Niemczech czasami musi zawieść swojego podopiecznego do lekarza, zadbać o to, aby nie czuł się wykluczony społecznie, a także zrobić zakupy. To tylko nieliczne z obowiązków opiekunki, w których wykonywaniu pomaga umiejętność prowadzenia samochodu. Warto wiedzieć, że seniorzy w Niemczech często są osobami aktywnymi, które uczestniczą w spotkaniach swojej społeczności, uczęszczają na różne zajęcia aktywizujące, a także chcą spędzać czas poza swoim miejscem zamieszkania.

Czy polskie prawo jazdy jest ważne w Niemczech?

Jeżeli nasze prawo jazdy jest ważne w Polsce, można bez problemów prowadzić samochód w Niemczech. Sytuacja zmienia się, gdy z różnych powodów utraciliśmy prawo do kierowania pojazdami – wówczas zakaz prowadzenia samochodu obowiązuje także na terenie Niemiec.

Czy opiekunka w Niemczech musi mieć własny samochód?

Decydując się na pracę w Niemczech, gdzie na zleceniu konieczne jest prowadzenie samochodu, nie trzeba korzystać z własnego środka transportu. W miejscu pracy zostanie opiekunce udostępniony pojazd, z którego będzie mogła korzystać w celu wypełniania swoich obowiązków. Pamiętajmy o tym, że samochód podopiecznego lub jego rodziny jest nam udostępniany i za każdym razem musimy mieć zgodę na jego użycie i musimy zgłaszać, do jakich celów będzie używany.