Kiedy najlepiej zaangażować się w prace ogrodowe z seniorem?

Ogrodnictwo to hobby cieszące się dużą popularnością wśród osób starszych. Nie sposób przecenić jego  pozytywnego wpływu na zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Co ważne, opiekun może zaangażować się w prace ogrodowe, tym samym zacieśniając więzi ze swoim podopiecznym. Jeśli twój podopieczny ma ogródek, w którym hoduje warzywa lub kwiaty, sprawdź jak możesz mu pomóc w tej pracy.

Kiedy i jak możesz pomóc w ogrodzie?

Prace ogrodowe mogą mieć bardzo różny charakter – od prostego i nie wymagającego dużego nakładu sił podlewania rabatek, po drobiazgową pielęgnację rozwijających się lub już rozwiniętych roślin. Niekiedy zdarzają się w nim zajęcia, które wymagają większego wkładu siły fizycznej lub użycia ostrych narzędzi, jednak zaliczają się one do kategorii tych niebezpiecznych – dlatego nie zalecamy wykonywania ich samodzielnie, ani zostawiania podopiecznemu.

Zamiast tego angażuj się w prace, które dla Ciebie są bezpieczne, ale dla seniora stanowią wyzwanie. Przykładem może być pielenie grządek lub kopanie dołów pod sadzonki – osoby cierpiące na dolegliwości ograniczające ich ruch czy siłę mogą nie być w stanie im podołać. Pamiętaj, by pomagać seniorowi tylko w sytuacji, kiedy sam o to wyraźnie poprosi. Unikaj wyręczania seniora w czynnościach, które jest w stanie sam wykonać, ponieważ praca w ogrodzie pomaga mu utrzymać dobrą kondycję oraz samopoczucie – wyręczanie, nawet jeśli podyktowane jest dobrymi chęciami, ogranicza dobroczynne działanie wysiłku fizycznego.

Na co uważać podczas pracy w ogrodzie?

Ogrodnictwo przynosi wiele korzyści dla  ciała i umysłu – relaksuje, daje satysfakcję, jest świetnym treningiem dla układu krwionośnego i oddechowego, wzmacnia mięśnie, stawy i kości. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że prace wykonywane są w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Jako opiekun seniora pamiętaj o:

Nawet jeśli osobiście nie uczestniczysz w pracach ogrodowych, bądź zawsze blisko seniora – dzięki temu masz możliwość szybko reagować w razie potrzeby.