Kiedy opiekunka powinna nosić maseczkę?

Wybuch pandemii koronawirusa w znacznym stopniu odbił się na trybie życia wielu osób. Nie inaczej jest w przypadku osób opiekujących się zawodowo osobami starszymi. Ze względu na stały kontakt z podopiecznymi cierpiącymi na różnego rodzaju problemy zdrowotne, opiekunki zobowiązane są do przestrzegania szeregu wymogów sanitarnych – w tym do noszenia maseczki w określonych sytuacjach. Jakich?

Do czego służą maseczki?

Wbrew powszechnej opinii, głównym zadaniem maseczki nie jest chronienie noszącej ją osoby przed zarażeniem koronawirusem czy jakimikolwiek innymi patogenami. Wręcz przeciwnie – maseczka zatrzymuje wirusy wydobywające się z ciała osoby ją noszącej wraz z wydychanym przez nią powietrzem. Tym samym staje się ona środkiem ochronnym służącym przede wszystkim osobom przebywającym w otoczeniu nosiciela maski. Właśnie z tego powodu władze w wielu państwach ustanowiły wymóg noszenia maseczek, szczególnie w zamkniętych obiektach czy pojazdach komunikacji miejskiej. Mimo, że dziś przepisy te uległy złagodzeniu, w miejscach gdzie ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie – np. w placówkach medycznych czy aptekach – maseczka wciąż jest wymagana. Ponadto należy pamiętać, że pandemia koronawirusa wciąż nie zakończyła się i według wielu ekspertów istnieje duże ryzyko, że w sezonie jesienno-zimowym nastąpi ponowny wzrost zarażeń. Może to spowodować powrót do dawnych zasad.

Kiedy opiekunka powinna założyć maseczkę?

Opiekunka seniora, podobnie jak każdy obywatel zobowiązana jest do noszenia maseczki w każdym miejscu, gdzie jest to wymagane. Dziś są to przede wszystkim placówki medyczne czy apteki, czyli miejsca w których często przebywają osoby starsze i chore, szczególnie narażone na zarażenie i ciężki przebieg COVID-19. Dobrą, choć niewymaganą praktyką jest zakładanie maseczki zawsze przed wejściem w interakcję z inną osobą, np. podczas zakupów czy załatwiania spraw w urzędzie.

Należy jednak pamiętać, że opiekunka jest osobą mającą stały, bezpośredni kontakt ze swoim podopiecznym. Wystarczy, że przebywając poza domem zarazi się, by następnie zarazić znajdującego się pod jej opieką seniora. Szczególnie narażeni są na to seniorzy, którzy ze względu na swój wiek i inne dolegliwością cierpią na osłabienie odporności bądź nie mogli przyjąć szczepionki przeciwko COVID-19. W takich przypadkach zaleca się, by opiekunka w miarę możliwości dbała o noszenie maseczki również w domu, w obecności seniora. Poza tym ważne jest ograniczenie kontaktów z innymi osobami do niezbędnego minimum.

Jak korzystać z maseczki?

Nawet najlepsza maseczka nie spełni swojego zadania, jeśli nie będzie używana w odpowiedni sposób. Jeśli chodzi o maseczki jednorazowe należy pamiętać, że stanowią one skuteczną zaporę dla koronawirusa jest są używane przez około 2-3 godziny – później ulegają nadmiernemu zawilgoceniu. Podczas noszenia i zdejmowania maseczki należy unikać dotykania powierzchni przylegającej do twarzy – po zdjęciu zużytą maseczkę należy wyrzucić do kosza.

Podobne zasady stosuje się wobec maseczek wielorazowych. Różnica polega na tym, że po zdjęciu można je wyprać i w ten sposób zdezynfekować przed kolejnym użyciem. Należy jednak pamiętać, by pranie odbywało się w temperaturze co najmniej 60 stopni i trwało co najmniej 45 minut, bo tylko to gwarantuje zabicie wszelkich drobnoustrojów. Po praniu maseczkę należy wyprasować – potem nadaje się do ponownego użytku. W miarę możliwości maski należy prać od razu po zdjęciu, a jeśli nie jest to możliwe – przechowywać je w dobrze zamkniętych woreczku. Ponadto maseczka powinna być używana przez tylko jedną osobę – nie należy wymieniać się nimi z innymi osobami, w tym również z podopiecznym.