Krótko- i długoterminowe zlecenia opieki – których chętniej się podejmować?

Praca w opiece nad osobami starszymi za granicą cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nic dziwnego zatem, że na rynku przybywa ofert pracy w tym zawodzie. Wśród nich znaleźć można zlecenia krótko- oraz długoterminowe. Jedne i drugie mają swoje plusy i minusy – jedne i drugie kierowane są do nieco innego grupy pracowników. Na które lepiej się zdecydować?

Zlecenia krótkoterminowe – na czym polegają?

Mogą trwać od kilku dni do kilku (zazwyczaj trzech) tygodni. Opiekunów, którzy preferują tego typu zlecenia często nazywa się potocznie skoczkami, ponieważ zanim zdążą na dobrze zagrzać miejsce, zaraz zmieniają zatrudnienie lub powracają do kraju. Kim są skoczkowie? To przede wszystkim osoby z bardzo dużym doświadczeniem i wiedzą, które nie mają większych problemów z adaptacją do nowych warunków pracy. Są w stanie szybko – nawet tego samego dnia – przygotować się do wyjazdu, bywa, że mają zawczasu przygotowane bagaże, by móc od razu ruszyć w drogę. Skoczkami często są również osoby, które nie mogą sobie pozwolić na przyjęcie dłuższych zleceń, na przykład z powodu:

Zlecenie krótkoterminowe to bardzo często zlecenia w zastępstwie – skoczek na ograniczony czas przejmuje obowiązki innego opiekuna i kończy swój kontrakt w momencie jego powrotu. Zlecenia tego typu są zazwyczaj lepiej płatne niż długoterminowe – skoczek przyjmujący w ciągu miesiąca kilka takich zleceń może zarobić więcej, niż opiekun na dłuższym kontrakcie.

Zlecenia długoterminowe

To standardowe zlecenia dla opiekunów – trwają od kilku tygodni (zazwyczaj minimalny czas pracy to 8 tygodni) do kilku miesięcy lub dłużej. Średnia pensja na tego typu kontraktach to 1500 euro netto, czyli około 7000 złotych na rękę. Oferty dłuższych wyjazdów do pracy kierowane są przede wszystkim do opiekunów, którzy nie mają innych ważnych zobowiązań i mogą pozwolić sobie na dłuższą nieobecność w domu. Chętnie przyjmują je na przykład osoby, które nie muszą już opiekować się własnymi dziećmi i nie posiadają stałej pracy, a mimo to szukają atrakcyjnego zarobku. W trakcie trwania zlecenia opiekun ma prawo do urlopu, który może poświęcić, by wrócić do domu. Niewątpliwą zaletą tego typu zleceń jest ich ilość – większość z udostępnianych przez nas ofert pracy to właśnie zlecenia długoterminowe. Polecamy je szczególnie osobom, które szukają pewnego zarobku przez dłuższy czas i nie przepadają za częstymi zmianami miejsca pracy.

Co wybrać?

Jak widać zarówno zlecenie krótko- jak i długoterminowe mają swoje zalety oraz pewne wady. Nie sposób wskazać, które są lepsze, ponieważ to zależy od indywidualnych preferencji opiekuna. Jeśli masz duże doświadczenie w opiece, ale mało czasu i jesteś gotów często zmieniać swoje miejsce pracy – doskonale poradzisz sobie na zleceniach krótkoterminowych. Jeśli zaś szukasz pewnej stabilności, chcesz zarabiać dobre pieniądze przez dłuższy czas i możesz sobie pozwolić na opuszczenie domu rodzinnego na co najmniej dwa miesiące – zlecenia długoterminowe są wyborem idealnym dla Ciebie. Sprawdź oferty pracy na naszej stronie i dowiedz się o nich więcej!