W dobie coraz większej świadomości na temat zdrowia, ziołolecznictwo ponownie zaczyna cieszyć się dużą popularnością. Roślinne napary pozwalają skutecznie radzić sobie z wieloma, mniej lub bardziej uciążliwymi dolegliwościami – stanowią również cenne wsparcie w terapii różnych schorzeń. Sprawdź, jakiego rodzaju zioła można podawać osobom starszym na trapiące ich problemy zdrowotne.
Z wiekiem układ odpornościowy zaczyna słabnąć, a to oznacza zwiększoną podatność na infekcje, które dla seniorów mogą mieć dużo poważniejsze konsekwencje, niż dla osób młodszych. Dlatego w ziołowej apteczce nie powinno zabraknąć produktów wzmacniających, takich jak:
Zioła są w stanie usprawniać pracę nie tylko ciała, ale również mózgu. Do tej kategorii zaliczamy między innymi:
Choć zioła tego typu mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie umysłowe, to stosować je należy z zachowaniem dużej ostrożności. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na przeciwwskazania i nie stosować dłużej, niż przez 2 miesiące. Należy również pamiętać, ze żeń-szeń, miłorząb japoński oraz inne zioła tego typu działają pobudzająco i z tego powodu nie powinno się ich podawać osobom starszym w godzinach wieczornych.
Ich działanie docenią osoby starsze, które borykają się z bezsennością, a także doświadczającą różnych lęków. To między innymi:
Zioła tego typu warto podawać około 30-45 minut przed pójściem spać. Podawanie ich wcześniej może powodować zbytnią senność w trakcie dnia.
Problemy żołądkowe zdarzają się osobom starszym dość często, pomóc w takiej sytuacji może:
Zioła są bardzo powszechnie dostępne, naturalne i łatwe w przygotowaniu – można je podawać starszej osobie w zastępstwie herbaty czy innych napojów. To czyni z nich idealny sposób na leczenie różnego rodzaju dolegliwości oraz wspierania terapii opartej o działanie środków farmakologicznych. Mimo to, podobnie jak w przypadku innych środków leczniczych, należy przy stosowaniu ich zachować pewną ostrożność. Przede wszystkim zanim opiekun seniora zdecyduje się na podawanie swojemu podopiecznemu jakichkolwiek ziół (niezależnie od postaci), powinien skonsultować to z lekarzem – może bowiem okazać się, że dany gatunek ziół nie jest wskazany w połączeniu z zażywanymi lekami. Należy również zwrócić szczególną uwagę na ewentualne przeciwwskazania do stosowania konkretnego produktu. Poza naparami dobrym rozwiązaniem są inne produkty ziołowe, np. kremy stosowane na skórę, olejki eteryczne oraz krople i tabletki do łykania. Jeśli już decydujemy się na stosowanie ziół pod postacią naparów, należy przyrządzać je zgodnie z zaleceniami producenta – zbyt długie parzenie lub zbyt wysoka temperatura wody może doprowadzi do utraty leczniczych właściwości.