Kursy i szkolenia przydatne w pracy opiekunki

Zawód opiekuna osób starszych jest obecnie bardzo potrzebny, dlatego ofert pracy w tym zakresie jest wiele, zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Do obowiązków pracownika na tym stanowisku należy opieka i pielęgnacja seniorów, organizacja im czasu wolnego, pomaganie w codziennych czynnościach czy wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych.

Pozornie może się wydawać, że zawód ten nie wymaga specjalistycznych umiejętności czy wiedzy. W praktyce jest zupełnie inaczej, gdyż opiekun osób starszych powinien posiadać nie tylko stosowne doświadczenie i predyspozycje osobowe, ale również bardzo często podstawową wiedzę z zakresu medycyny i opieki nad seniorami. Sposobem na podniesienie swoich kwalifikacji, a więc zwiększenie szansy na zdobycie interesującego zatrudnienia są kursy i szkolenia, które są przydatne w tej profesji.

Czy wykształcenie jest konieczne?

Wykształcenie medyczne czy okołomedyczne nie jest wymagane, aby pracować na stanowisku opiekunki osób starszych. Niemniej ukończone studia na kierunkach np. pielęgniarstwo, pedagogika, psychologia czy fizjoterapia zdecydowanie będą sporym atutem w tym zawodzie.

Jakie kursy warto ukończyć?

Kursy nie są obowiązkowe, ale z całą pewnością będą pomocne — zarówno w znalezieniu ciekawego zatrudnienia, jak i w późniejszej pracy zawodowej. Sporym atutem będzie certyfikat potwierdzający ukończenie kursu opiekuna osób starszych. To specjalistyczne szkolenie, które zapewnia wszechstronne przygotowanie do zawodu. Przydatne będą też inne kursy o charakterze medycznym, np. związane z opieką zdrowotną, udzielaniem pierwszej pomocy, rehabilitacją, masażem itd. Tego rodzaju kompetencje z pewnością zostaną docenione, dlatego też warto je zdobywać, jeśli twoim celem jest praca zawodowa jako opiekun/opiekunka osób starszych.