Letnia opieka nad seniorem. Zagrożenia, których warto unikać

Niezależnie od pory roku opieka nad seniorem powinna być sprawowana w należyty sposób, uwzględniając rzetelne wykonywanie wszystkich obowiązków oraz troskę o zdrowie i dobro seniora. Latem, kiedy ładna pogoda zachęca do bardziej aktywnego spędzania czasu oraz korzystania z pobytu na świeżym powietrzu, poprawia się samopoczucie wielu seniorów. Ma to związek m.in. z działaniem słońca, które łagodzi smutek i wpływa korzystnie na nastrój. Wyjaśniamy, jakie zagrożenia wiążą się z letnią opieką nad seniorem.

Latem łatwiej o odwodnienie organizmu…

Opiekun lub opiekunka seniora (nie tylko w okresie letnim), muszą wiedzieć, że u osób w podeszłym wieku często występuje niechęć do spożywania posiłków oraz przyjmowania płynów. Latem jest to szczególnym zagrożeniem, bo organizm seniora może ulec szybkiemu odwodnieniu. Podawanie osobom starszym zwiększonej ilości nawadniających płynów w okresie letnim jest niezwykle ważne. Warto wiedzieć, że poziom płynów w diecie pomagają uzupełnić także posiłki o konsystencji płynnej i półpłynnej oraz bogate w wodę owoce i warzywa.

Ważne: Wysoka temperatura sprzyja problemom z krążeniem. Może powodować np. wzrost ciśnienia tętniczego, dlatego senior powinien być pod stałą opieką lekarza. Opieka nad seniorem latem musi uwzględniać też stałą obserwację zachowania seniora i reagowanie na nagłe zmiany jego samopoczucia, które mogą być spowodowane m.in. zbyt wysoką temperaturą otoczenia.

Seniorzy szybko ulegają przegrzaniu organizmu…

Lato sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu. Ogród, balkon, taras czy park to idealne miejsca do odpoczynku dla seniora, jednak nie należy wychodzić na spacery w godzinach okołopołudniowych. Wielu seniorów odczuwa chłód, który powodowany jest m.in. problemami z krążeniem oraz siedzącym trybem życia, więc nie należy kierować się indywidualnymi odczuciami seniora, który nawet przebywając na słońcu, może mówić, że jest mu zimno. Seniorzy mogą bezpiecznie przebywać na zewnątrz w godzinach rannych oraz popołudniowych. Wskazane jest wybieranie miejsc zacienionych i przewiewnych. Senior musi mieć odpowiednie nakrycie głowy i otrzymywać większą ilość chłodnych płynów.

Skóra seniora latem wymaga szczególnej pielęgnacji…

Przed wyjściem na spacer skórę seniora należy zabezpieczyć kremem ochronnym z wysokim filtrem UV. Wskazane są też okulary przeciwsłoneczne, jeżeli senior nie korzysta z innego rodzaju okularów o właściwościach chroniących przed promieniowaniem UV. Trzeba też zadbać o właściwą higienę skóry, co zmniejsza ryzyko pojawienia się odparzeń. Zasada ta tyczy się zarówno seniorów leżących i niezdolnych do samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, jak i w miarę sprawnych osób starszych.

Ważna jest także właściwa ochrona skóry przed aktywnymi w okresie letnim komarami i kleszczami, a także dbanie o to, by pomieszczenia, w których przebywają seniorzy, były odpowiednio schładzane, wietrzone i wentylowane.