Na co zwracać uwagę czytając ogłoszenia na stanowisko opiekunki w Niemczech?

Praca opiekunki w Niemczech jest nie tylko sposobem na dobre zarobki. Dzięki pracy za granicą możemy też poszerzać horyzonty i spełniać marzenia, które do tej pory odkładaliśmy na później. Stabilne zatrudnienie i dobre wynagrodzenie sprawiają, że zyskujemy poczucie bezpieczeństwa, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wyjazd z kraju i pracę w charakterze opiekunki seniora. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania oferty pracy?

Dla kogo praca opiekunki w Niemczech?

Zanim zaczniemy szukać ogłoszeń pracy w Niemczech, musimy zastanowić się, czy mamy niezbędne predyspozycje do jej wykonywania. Choć posiadanie wykształcenia medycznego nie jest obowiązkowym wymogiem podczas ubiegania się o pracę opiekunki seniora, to osoba chcąca wykonywać ten zawód, musi posiadać konkretne cechy, które są bardzo ważne podczas pracy z osobami starszymi i schorowanymi. Empatia, cierpliwość, asertywność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, otwartość na potrzeby innych – dzięki tym cechom przyszła opiekunka może dobrze wykonywać swoją pracę. Praca w Niemczech wymaga też przynajmniej komunikatywnej znajomości języka niemieckiego, aby móc porozumieć się z seniorem. Jeśli go nie znasz, to w naszej firmie oferujemy specjalistyczne kursy językowe.

Na co zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia o pracę?

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech znajdziemy m.in. na portalach ogłoszeniowych oraz na stronach agencji, które zajmują się pośrednictwem pracy. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które decydują nie tylko o bezpieczeństwie przyszłego pracownika, ale także mają wpływ na komfort wykonywanej przez niego pracy. Po pierwsze – w ogłoszeniu powinna znajdować się informacja, że oferowana praca jest pracą legalną, bo tylko wówczas mamy gwarancję pełnej ochrony pracownika oraz możemy bez obaw podjąć się wykonywania pracy za granicą.

Drugą ważną kwestią jest to, kto oferuje pracę. Jeżeli jest to osoba prywatna lub działający na czarno pośrednik, to ryzyko jest bardzo duże. W przypadku legalnych agencji, które zajmują się jedynie pośrednictwem pracy w sektorze usług opiekuńczych w Polsce i za granicą, nie trzeba się martwić. Sprawdzeni pośrednicy dbają o dobro seniorów oraz ich opiekunów, gwarantując legalne zatrudnienie oraz dobór podopiecznego względem posiadanych kwalifikacji. Ważne jest też to, czy pośrednik zapewnia stałe wsparcie na etapie współpracy i służy pomocą, gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy. W ogłoszeniu powinny znaleźć się także pełne dane ogłoszeniodawcy, informacje na temat tego, czy opłaca on transport do miejsca zatrudnienia, informacje o warunkach zamieszkania oraz zakresie obowiązków, a także dodatkowych wymogach dotyczących opiekunki (np. konieczność posiadania prawa jazdy). Ważna jest też informacja na temat zarobków, ewentualnych premii i dodatków do pensji.