Na co zwrócić uwagę przy ogłoszeniach związanych z opieką osób starszych za granicą?

Na pracę za granicą decyduje się w dzisiejszych czasach wielu opiekunów osób starszych – decydującym argumentem są bardzo wysokie stawki wynagrodzenia, które są około trzy razy wyższe, niż w Polsce. Jednocześnie ze względu na starzenie się społeczeństw w zachodniej Europie, polski rynek obfituje w zlecenia dla wykwalifikowanych opiekunów. Co należy brać pod uwagę przy wyborze ogłoszenia?

Stawka wynagrodzenia

To kluczowa informacja dla absolutnie każdego oferty pracy. Oczywiście, im jest wyższa, tym lepiej dla nas. Z drugiej strony należy pamiętać, że wysokość wynagrodzenia jest wypadkową kilku czynników, między innymi:

Średnia stawka wynagrodzenia za zlecenia dostępne w naszej ofercie to około 1350-1450 euro miesięcznie na rękę, choć zdarzają się oczywiści oferty dużo bardziej atrakcyjne pod tym względem. Najlepsi opiekunowie mają możliwość zarobienia nawet 1700 euro w ciągu miesiąca, niekiedy do tej kwoty doliczane są również bonusy.

Sylwetka podopiecznego

W ofertach znajdują się zazwyczaj krótkie opisy podopiecznego – jego płeć, wiek, jednostki chorobowe, specyficzne potrzeby. To ważna informacja szczególnie dla początkujących opiekunów, szukających stosunkowo prostych zleceń na start, które pozwolą im zweryfikować czy tego praca jest dla nich. To kim się opiekujemy ma duże wpływ na naszą satysfakcję z wykonywanych obowiązków.

Czas trwania zlecenia

Zazwyczaj pojedyncze zlecenia dla opiekunów osób starszych zaczynają się od 8 tygodni – niekiedy w ofertach zaznaczamy, że dokładny czas pracy jest ustalany z opiekunem. Jeżeli oznaczony czas pracy to minimum 8 tygodni, opiekun musi się liczyć z tym, że tak zostanie przygotowany jego kontrakt, z możliwością przedłużenia. Warto zwracać uwagę na czas trwania zlecenia oraz datę jego rozpoczęcia i zakończenia, szczególnie, jeśli opiekę traktujemy jako pracę dorywczą lub ustalamy i planujemy sobie inne rzeczy, jak np. badania i wizyty lekarskie.

Umiejętności i doświadczenie

Każda oferta pracy dla opiekunów stanowi osobny przypadek, bowiem każda osoba starsza również jest inna – ma swoje indywidualne potrzeby oraz wymogi w kwestii opieki. Stąd też dużą uwagę przykłada się do tego, jakie kwalifikacje posiada opiekun oraz jakim doświadczeniem zawodowym może się pochwalić. Do kategorii kwalifikacji zalicza się bardzo szeroki wachlarz uprawnień oraz posiadanych umiejętności – w zleceniach określa się między innymi, czy poszukiwana jest osoba po specjalistycznych kursach czy posiadająca dyplom ukończenia szkoły medycznej. Wskazane są również niezbędne dodatkowe atuty, np. posiadanie aktywnego prawa jazdy kategorii B.

Znajomość języka

Podejmując się pracy za granicą, powinniśmy wcześniej pomyśleć o poznaniu lokalnego języka. W dużej części ofert dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech niezbędne minimum to znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Oznacza to, że opiekun musi znać język w stopniu wystarczającym, by móc swobodnie porozumieć się ze swoim podopiecznym, jego rodzina czy ewentualnie personelem medycznym. Im lepiej płatne zlecenie, tym zazwyczaj wyższe wymogi w kwestii znajomości języka. Jeśli w ofercie zaznaczone jest, że opiekun powinien co najmniej dobrze mówić po niemiecku, najprawdopodobniej oznacza to, że opieka jest szukana dla seniora, który jest osobą wciąż komunikującą się i potrzebującą nie tylko opiekuna, ale również towarzysza.

Zakres obowiązków

Może być bardzo zróżnicowany. Podstawą jest zajmowanie się podstawowymi potrzebami seniora, a więc między innymi dbanie o jego higienę, karmienie zgodnie z programem diety czy pilnowanie zażywania leków. To, jak wiele obowiązków spadnie na opiekuna zależy w dużej mierze od stanu zdrowia seniora. Przykładowo: jeśli zdrowie seniora na to pozwala, opiekun będzie z nim wykonywała określone aktywności fizyczne, np. spacery czy lekkie ćwiczenia siłowe. W harmonogramie dnia znajdą się również takie zadania jak robienie zakupów spożywczych, przygotowywanie posiłków oraz utrzymywanie najbliższego otoczenia podopiecznego w czystości.

Miasto

Przydatną informacją, którą może mieć duże znaczenie w selekcji zleceń, jest miejsce zamieszkania osoby starszej – szczególnie tyczy to opiekunów, którzy już mają za sobą pierwsze prace w Niemczech. Powodów jest kilka. Przede wszystkim dużo łatwiej wdrożyć się w pracę, jeśli mniej więcej znamy już okolicę, wiemy gdzie robić zakupy, gdzie są szpitale i przychodnie, jak poruszać się po mieście etc.