Najciekawsze atrakcje, jakie można zapewnić osobom starszym podczas opieki

Każdy potrzebuje rozrywki – jest to bardzo ważne dla kontrolowania poziomu stresu oraz radzenia sobie z problemami życia codziennego. Nie inaczej jest w przypadku osób starszych, które z powodu zaawansowanego wieku oraz wynikających z niego chorób i braku mobilności nie mogą sobie pozwolić na tak dużą aktywność, jak za młodszych lat. Doświadczony opiekun wie jednak, jak zapewnić rozrywkę swoim podopiecznym.

Atrakcje internetowe

Usługi tego typu już od lat oferują między innymi słynne muzea, takie jak Luwr, jednak dopiero wraz z nastaniem pandemii Covid-19 zyskały one na znaczeniu. W ramach intelektualnej rozrywki oraz rekreacji warto zaproponować seniorowi wizytę w internetowym muzeum lub obejrzenie spektaklu teatralnego na żywo.

Zabawa na pobudzenie umysłu.

Umysł starszej osoby, tak samo jak mięśnie, potrzebuje treningu – trzeba stawiać przed nim wyzwania, by zachować swoją sprawność. Tę możemy mu zapewnić również poprzez rozrywkę. Wystarczy, że sięgniemy po różnego rodzaju gry planszowe czy karciane. Wybór jest ogromny – od szachów i brydża, przez rummikub, kończąc na monopoly. Na rynku obecnie znajdziemy również gry oraz łamigłówki opracowane specjalnie z myślą o osobach starszych. Tutaj również jednak należy zachować zdrowy rozsądek i dobierać gry odpowiednie dla możliwości naszego podopiecznego.

Aktywność fizyczna

Bardzo ważna dla utrzymania dobrej kondycji jest wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna – szczególnie ta na świeżym powietrzu. Nawet krótkie, ale regularnie odbywane spacery mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie starszej osoby. Jeżeli tylko jej stan na to pozwala, do codziennej aktywności fizycznej warto włączyć aktywności nietypowe – na przykład taniec albo nie wymagające nadmiernego wysiłku gry sportowe, np. bule.

Nowe hobby

Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się czegoś nowego, a emerytura to wręcz idealny czas na rozwój. Wielu seniorów właśnie na emeryturze odkrywa w sobie pasje do rzeczy, na które wcześniej nie mieli czasu. Wachlarz możliwości jest ogromny – dzięki dostępowi do internetu można szybko zdobyć niezbędne informacje oraz materiały np. by nauczyć się szydełkować, malować czy składać modele.

Słuchanie audiobooków

To świetna alternatywa dla czytania prawdziwych książek, które dla wielu osób może być męczące ze względu na problemy ze wzrokiem. Dzisiejsze audiobooki to wysokiej jakości nagrania, często dzielone na głosy, dlatego ich słuchanie jest doskonałą rozrywką.

Wycieczki i zwiedzanie

Uwaga: w dobie pandemii koronawirusa wszelkie wyjścia poza domem z osobą starszą niosą za sobą duże ryzyko. Dlatego zadaniem opiekuna seniora jest ich zaplanowanie, należy się do nich również przygotować, m.in. nie narażać seniora na kontakt z dużą liczbą osób i przez cały czas dbać o środki ochrony osobistej.

Jedną z najlepszych rzeczy, którą możemy zrobić dla osoby starszej, która większość swego życia spędza w domu, jest ją z tego domu… wyprowadzić. Spacery po okolicy, wycieczki w nieznane do tej pory miejsca, a także wejścia do atrakcji takich jak galerie sztuki, muzea czy parki stanowią idealną odskocznię od codziennej monotonii. Oczywiście do każdego wyjścia należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy spytać naszego podopiecznego gdzie ma ochotę się udać – zabieranie do galerii sztuki osoby, która nie przepada za takimi rozrywkami jest zupełnie nietrafionym pomysłem. Ponadto należy:

Jak widać, możliwości zapewnienie rozrywki osobie starszej pod opieką jest bardzo dużo. Jedyne o czym musimy pamiętać, to dopasowanie ich do stanu zdrowia oraz możliwości naszego podopiecznego.