Najczęściej powielane mity na temat pracy opiekuna osób starszych

Wokół pracy opiekunów osób starszych – szczególnie tych, którzy zdecydowali się szukać szczęścia w tym zawodzie za zachodnią granicą – narosło przez lata wiele mitów. A jak to bywa z mitami na różne tematy, choć nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością, mogą działać demotywująco i zniechęcać potencjalnych kandydatów do podjęcia zatrudnienia. W poniższym wpisie przytoczymy kilka z tych mitów i skonfrontujemy je faktami.

Mit 1 – Opieka nad osobami starszymi wymaga wykształcenia medycznego

Faktem jest, że osoby z takim wykształceniem – pielęgniarki czy fizjoterapeuci – dość często szukają pracy w opiece, nie jest jednak prawdą, że ukończenie studiów związanych z medycyną jest wymogiem. Ponadto należy pamiętać, że w pracy opiekuna liczą się nie tylko wyuczone umiejętności, ale również pewne predyspozycje charakteru – cierpliwość, wrażliwość i empatia, komunikatywność. Osoby nie posiadające takich cech raczej nie odnajdą się w pracy opiekuna – będzie ona dla nich zbyt trudna i stresująca.

Mit 2 – Do opieki potrzeba tężyzny fizycznej

Kiedy mowa o opiece nad seniorami, którzy ze względu na zaawansowany wiek i choroby często nie są w stanie przemieszczać się samodzielnie lub ich możliwości ruchowe są mocno ograniczone, wiele osób wyobraża sobie, że zadaniem opiekuna jest dźwiganie podopiecznych na każdym kroku. I choć faktycznie, dobra kondycja i sprawność jest bardzo przydatna, to opiekun nie musi być atletą, by poradzić sobie w pracy. Zastosowanie odpowiednich technik i chwytów, pozwala przy minimalnym wysiłku w bezpieczny sposób przenieść podopiecznego na wózek lub do łóżka. Tu oczywiście pomocne może być odbycie dodatkowych kursów z zakresu opieki.

Mit 3 – Opiekun jest domowym służącym

Zadaniem opiekuna jest zapewnienie osobie starszej niezbędnego wsparcia w czynnościach, których ta nie jest w stanie wykonać samodzielnie – chodzi tu między innymi o utrzymanie higieny, pomoc przy ubieraniu czy spożywanie posiłków. Ponadto opiekun seniora kontroluje i dba o to, aby leczenie seniora przebiegało zgodnie z ustalonym porządkiem – na przykład przygotowuje posiłki zgodne z dietą, dba i kontroluje przyjmowanie leków oraz harmonogramu badań lekarskich, dba o rehabilitację. Jego praca polega na udzielaniu niezbędnego wsparcia i towarzyszeniu osobie starszej.

Mit 4 – Aby pracować w opiece w Niemczech, trzeba płynnie mówić po niemiecku

Ponownie, jest to tylko półprawda – płynna znajomość języka niemieckiego jest niewątpliwym atutem, który może otworzyć opiekunowi drogę do najlepiej płatnych zleceń, nie oznacza to jednak, że jest to wymóg niezbędny. Wręcz przeciwnie – w ofercie naszej agencji znajduje się bardzo wiele zleceń, których mogą podjąć się opiekunowie mówiący po niemiecku w stopniu komunikatywnym.

Mit 5 – Opieka nad starszymi to praca dla kobiet

W powszechnej świadomości utrwalił się stereotyp, że to kobiety zajmują się opieką nad innymi – czy to dziećmi, czy osobami starszymi. W dzisiejszych czasach widzimy jednak zmianę trendu – coraz więcej panów jest zainteresowanych pracą w charakterze opiekuna seniorów. Ci, którzy już zdobyli pewne doświadczenie są żywym dowodem na to, że mężczyźni mogą być równie sprawni w tej dziedzinie jak kobiety. Nie liczy się bowiem płeć, lecz kwalifikacje, osobowość oraz zapał do pracy.

Mit 6 – Opieka nad starszymi to praca dla osób w wieku średnim

Kolejnym dość krzywdzącym stereotypem jest wyobrażanie sobie osób pracujących w opiece jako osób w wieku między 40-50 lat. Nie ma jednak żadnego racjonalnego powodu, dla którego osoby młodsze nie mogły podjąć się tego zawodu. W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami starzenia się społeczeństw, to znaczy rosnącego udziału osób starszych w ogóle ludności. To oznacza, że zapotrzebowanie na usługi opiekunów będzie z czasem tylko rosnąc, bowiem będzie przybywać osób potrzebujących tego typu wsparcia. Już dziś możemy zaobserwować, że z roku na roku przybywa opiekunów, którzy ukończyli 30 rok życia.

Mit 7 – Seniorami trzeba zajmować się cały czas

Ten mit upowszechnił się częściowo przez dość niefortunne określenie „opieka całodobowa”, które sugeruje, że opiekun musi czuwać przy podopiecznym przez pełne 24 godziny na dobę. To nie do końca prawda – zdarza się, że opiekun będzie musiał zająć się podopiecznym o różnych porach dniach, również w nocy, niemniej jednak ma zagwarantowany czas wolny, którym może dysponować zgodnie ze swoim uznaniem.