Najczęściej występujące choroby wieku starczego, o których powinien wiedzieć każdy opiekun

Od pewnego wieku organizm człowieka przestaje funkcjonować prawidłowo, zaczyna się jego stopniowa degradacja, która trwa przez kolejne lata aż do śmierci. Starzenie się ciała nie tylko wpływa na ograniczenie jego funkcjonalności, ale sprzyja również rozwojowi wielu chorób. Opiekun zajmujący się osobami starszymi powinien mieć świadomość przypadłości, na jakie cierpią jego podopieczni – pozwoli mu to skuteczniej wypełniać swoje obowiązki.

Osteoporoza

Choroba ta objawia się zmniejszeniem masy kostnej organizmu. Jej przyczyną mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne, jak również niedobory niektórych substancji organicznych, takich jak witamina D oraz wapń. Niekiedy na rozwój osteoporoza może mieć wpływ przyjmowanie niektórych leków. Zanik masy kostnej powoduje, że układ kostny jest znaczniej bardzo podatny na złamania, dlatego też osoby cierpiące na tę przypadłość muszą szczególnie uważać podczas wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej.

Cukrzyca

Przede wszystkim cukrzyca typu II, nazywana również insulino niezależną – to właśnie ten rodzaj cukrzycy dotyka większość, bo nawet 85% diabetyków w wieku powyżej 65 roku życia. W przeciwieństwie do cukrzycy typu I, cukrzyca typu II nie jest spowodowana brakiem insuliny, lecz niewłaściwym jej działaniem. Często zdarza się, że osoby dotknięte cukrzycą typu II nie zdają sobie sprawy ze swego stanu. Spowodowane jest tym, że nie daje ona żadnych jednoznacznych objawów – towarzyszące jej symptomy (m.in. zaburzenia wzroku, zmniejszenie odporności, zmiany skórne, zmniejszenie masy ciała) mogą zostać łatwo pomylone ze zwykłymi objawami starzenia organizmu. Ważnym elementem utrzymania seniora w zdrowiu jest stosowanie odpowiedniej zbilansowanej diety oraz regularna aktywność fizyczna – zadaniem opiekuna jest dbanie o te kwestie

Miażdżyca

Choroba ta objawia się zmianami zwyrodnieniowymi w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic. Zmiany te polegają na odkładaniu się w tych tkankach nadmiaru cholesterolu oraz innych lipidów, które z czasem ulegają zwapnieniu – to prowadzi do zmniejszenia elastyczności naczyń oraz zwężenia ich światła, czego skutkiem jest z kolei utrudnienie przepływu krwi. Miażdżyca rozwija się przez wiele lat, a jednym z czynników ryzyka – poza zaawansowanym wiekiem – jest zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL, otyłość oraz brak aktywności fizycznej. Podobnie jak w przypadku cukrzycy, leczenie polega na przyjmowaniu przypisanych leków oraz zapewnieniu odpowiedniej do stanu pacjenta diety.

Reumatyzm

Choroby reumatyczne to cała grupa chorób, w przypadku których dochodzi do zmian w obrębie stawów i kości, wynikających zazwyczaj z reakcji autoimmunologicznej. Wśród najczęstszych objawów chorób reumatycznych wymienić należy dojmujący ból stawów, opuchnięcie kończyn, a nierzadko również ograniczenie ich ruchomości, nawet do całkowitego usztywnienia. Na intensywność dolegliwości wpływ ma temperatura oraz wilgotność otoczenia, a także nadmierne obciążanie stawów. Opiekun musi dużą uwagę przywiązać do prawidłowego żywienia osoby starszej cierpiącej na reumatyzm.

Choroba Parkinsona

To zwyrodnieniowa choroba ośrodka układu nerwowego, której charakterystycznymi objawami są niekontrolowane drżenie kończyn oraz zaburzenia mowy. Objawy te rozwijają się stopniowo i powoli na przestrzeni nawet kilkunastu lat, z tego powodu wielu chorych z początku ignoruje swoje dolegliwości – zrzucają je na karb zaawansowanego wieku bądź też innych jednostek chorobowych, np. reumatyzmu. Z czasem drobne trudności w poruszaniu się i niezgrabność przybierają zaawansowaną formę, skutecznie utrudniając wykonywanie nawet najprostszych czynności, takich jak wstawanie z łózka czy spożywanie posiłków.

Depresja

To choroba o której mówi się w ostatnich latach dużo – nie tylko w kontekście osób starszych – ale społeczna świadomość na jej temat pozostaje raczej znikoma. Przez otoczenie chorego objawy depresji – zaburzenia nastroju, apatia, bezsenność, brak chęci jakichkolwiek aktywności czy kłopoty z koncentracją – często są ignorowane lub tłumaczone niewłaściwą postawą chorego. Opiekun osoby starszej powinien mieć świadomość, że depresja, tak jak inne choroby, nie jest wyborem – cierpiący na nią chorzy wymagają dużej wrażliwości oraz zrozumienia dla ich stanu. Bardzo często rozwój depresji towarzyszy innych schorzeniom, takim jak wspomniana choroba Parkinsona.