Opieka nad seniorem z ograniczeniami ruchu. Największe wyzwania

Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych jest ciekawa i pełna wyzwań. Idealnie nadają się do niej osoby empatyczne, cierpliwe, komunikatywne. Seniorzy z różnymi schorzeniami często czują się samotni i wykluczeni. Dlatego obecność i pomoc życzliwej im osoby wpływa pozytywnie na ich samopoczucie i ułatwia im codzienne funkcjonowanie. Opiekunowie czynnie angażują się w życie swoich podopiecznych, są dla nich niezwykle wyrozumiali i szybko stają się wyczuleni na ich potrzeby. W niniejszym wpisie przedstawiamy największe wyzwania, przed którymi staje opiekunka zajmująca się seniorem z ograniczeniami ruchu.

Jak wygląda opieka nad osobą starszą z ograniczeniami ruchu?

Opiekunowie osób starszych wspierają swoich podopiecznych zarówno w przypadku dolegliwości psychicznych, jak i fizycznych. Seniorzy często mają problemy ze wstawaniem i samodzielnym przemieszczaniem się. Te ograniczania w swobodnym poruszaniu się stanowią dla nich źródło frustracji. Pomoc przyjaznej im osoby z pewnością pozwoli im poczuć się bezpiecznie i komfortowo.

Jednym z wyzwań dla opiekunki lub opiekuna jest przetransportowanie osoby niepełnosprawnej ruchowo z łóżka bądź innego miejsca na wózek inwalidzki. Jednak czynności te nie wymagają od nich posiadania znacznej siły fizycznej – opiekunowie wykorzystują podczas ich wykonywania zdobyte wcześniej doświadczenie i znajomość techniki pracy z osobą poruszającą się na wózku i leżącą. Trzeba również wiedzieć, w jaki sposób należy kierować ruchami podopiecznego, tak, aby nie wyrządzić mu krzywdy i jednocześnie zadbać o własne bezpieczeństwo (szczególnie podatny na urazy podczas wykonywania pracy opiekunki osoby z deficytami ruchowymi jest kręgosłup). Wsparcie w takim przypadku stanowią różnego rodzaju podnośniki (np. lift), a również pasy do transferu, czy dyski obrotowe. Dzięki nim opiekunowie mogą pomagać w codziennym życiu osobom z ograniczeniem ruchu, nie rujnując jednocześnie własnego zdrowia.

Dbanie o higienę osobistą podopiecznych jest jednym z aspektów pracy opiekunów osób starszych. Opiekunowie pomagają im się wykąpać, załatwić potrzeby fizjologiczne, przygotować się do wyjścia. W przypadku seniorów z deficytami ruchowymi bywa to trudne, dlatego w łazienkach często stosuje się dodatkowe udogodnienia, jak specjalne poręcze ułatwiające korzystanie z wanny, kabiny prysznicowej czy ubikacji.

Wsparcie psychiczne okazywane osobie starszej jest równie ważne. Seniora należy traktować z szacunkiem i zrozumieniem. Być w stosunku do niego cierpliwym i pomocnym. Zachęcać go do rozmowy, wyjść z domu i spotkań z bliskimi. Trzeba także zawsze pytać go o zgodę przed wykonywaniem danej czynności – na przykład przed przystąpieniem do przesadzania go z łóżka na wózek. Chory powinien móc o sobie decydować. Do pomocy najlepiej jest przystąpić w momencie, w którym o nią poprosi.

W opiece nad seniorem z ograniczeniami ruchu konieczna jest znajomość technik i zasad przenoszenia, podnoszenia, przesadzania osób niepełnosprawnych ruchowo.