Pierwszy wyjazd do Niemiec. Jak zacząć pracę opiekunki?

Życie i praca w Niemczech to marzenie wielu osób. Wyjazd do Niemiec i praca opiekunki osoby starszej to sposób na dobre zarobki oraz możliwość odłożenia pieniędzy na przyszłość. Decydują się na nią zarówno osoby młode np. kończące studia pielęgniarki, jak i osoby, które wykonywały inne zawody medyczne i po przejściu na emeryturę, szukają stabilnego zatrudnienia. Wyjaśniamy, jak rozpocząć pracę w Niemczech.

Kto może pracować jako opiekun seniora w Niemczech?

Najlepszym kandydatem do pracy w Niemczech jest osoba, która zna język niemiecki i ma wykształcenie bądź doświadczenie w pracy z osobami starszymi lub schorowanymi. Nie zawsze niezbędne jest posiadanie dyplomu pielęgniarki lub ratownika medycznego, dlatego warto poszukać agencji pośrednictwa, która indywidualnie rozpatruje zgłoszenie każdego kandydata. Choć ofert pracy dla opiekunek lub opiekunów osób starszych w Niemczech jest wiele, to tylko część z nich gwarantuje legalne i bezpieczne zatrudnienie.

Gdzie znaleźć oferty pracy dla opiekunek w Niemczech?

Najlepiej od razu skontaktować się z biurem pośrednictwa pracy, które od wielu lat działa w sektorze usług opiekuńczych. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów i podjąć legalną pracę w Niemczech. Bezpieczeństwo podczas poszukiwania pracy za granicą jest priorytetem, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy agencja ma swoją siedzibę, stacjonarny numer telefonu oraz figuruje w rejestrze legalnie działających firm (np. w Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczej – CEFiDG).

Jak rozpocząć pracę opiekunki w Niemczech?

Na początek trzeba znaleźć odpowiednią ofertę pracy. Na stronie naszej agencji dostępne są jedynie oferty legalnej pracy, które uwzględniają współpracę z godnymi zaufania partnerami w Niemczech. Kontakt z naszą firmą odbywa się za pośrednictwem formularza. Można też wysłać swoje CV drogą elektroniczną lub skontaktować się z nami telefonicznie. Następnym etapem jest przejście rozmowy rekrutacyjnej. Jeżeli przebiegnie ona pomyślnie, przychodzi czas na wybór zlecenia, które zostanie dopasowane do doświadczenia, znajomości języka oraz indywidualnych ustaleń pomiędzy naszą agencją i osobą ubiegającą się o pracę. Po podpisaniu umowy można ustalić termin wyjazdu, który finansowany jest przez naszą firmę.

Mając odpowiednie doświadczenie, wykształcenie i predyspozycje do pracy na stanowisku opiekunki, można spróbować swoich sił, decydując się na przyjęcie zlecenia na próbę. Dzięki temu można sprawdzić, jak praca opiekunki wygląda w praktyce i czy jest to zajęcie dla nas. Choć pierwszy wyjazd do Niemiec może wiązać się ze stresem, to nie ma się czego obawiać, bo dokładnie sprawdzamy, jakie warunki czekają na opiekunkę na miejscu i jaki jest stan zdrowia osoby, którą będzie się ona zajmowała.