Podstawy języka. Jakie niemieckie słówka powinna znać każda opiekunka?

Znajomość języka niemieckiego jest niezwykle ważna, gdy chcemy pracować w sektorze usług opiekuńczych w Niemczech. Związane jest to z koniecznością porozumiewania się z seniorem i jego rodziną oraz wykonywaniem codziennych obowiązków, które uwzględniają m.in. zakupy. Nie każda opiekunka musi biegle władać językiem niemieckim, jednak niezbędna jest jego znajomość przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Wyjaśniamy, jakich zwrotów powinna nauczyć się opiekunka.

Dlaczego opiekunowie osób starszych w Niemczech muszą znać podstawy języka niemieckiego?

Jednym z wymogów na etapie rekrutacji do pracy w Niemczech jest znajomość języka niemieckiego. Dzięki niej możliwe jest nie tylko porozumiewanie się z seniorem, ale także np. kontakt z jego rodziną, lekarzem i innymi osobami m.in. w sklepie lub w aptece. Nie oznacza to jednak, że każdy przyszły pracownik opieki musi biegle władać językiem niemieckim, bo wiele zależy od konkretnej oferty pracy dla opiekunki lub opiekuna. Najważniejsze jest to, aby przed wyjazdem poznać podstawowe zwroty i słówka, które przydają się w codziennym życiu.

Sporym ułatwieniem jest to, że agencje pośrednictwa pracy oferują możliwość nauki języka na profesjonalnych kursach. Możemy też uczyć się samodzielnie, odświeżając wiedzę zdobytą w szkole i korzystając np. z darmowych kursów online. W naszej agencji dbamy o komfort pracy naszych opiekunek, dlatego zapewniamy nie tylko legalne zatrudnienie, ale także możliwość nauki języka niemieckiego.

Jakie zwroty musi znać opiekunka seniora w Niemczech?

Niezbędne jest nauczenie się podstawowych zwrotów, które stosowane są w codziennym życiu. Obejmują one m.in.:

Warto nauczyć się także opowiadać o sobie i o swoim życiu, bo senior będzie chciał się czegoś dowiedzieć o osobie, która się nim opiekuje. Umiejętność przedstawienia własnej osoby oraz zapytania seniora o jego życie pozwala nawiązać nić porozumienia i ułatwia pierwsze kontakty z seniorem.

Zakres słówek, które musi znać opiekunka, powinien obejmować m.in.: