Praca opiekunki „na czarno”. Dlaczego nie warto?

Podczas szukania pracy jako opiekunka lub opiekun osoby starszej w Niemczech możemy trafić na szemrane oferty zatrudnienia bez umowy. Podejmowanie takiego zajęcia wiąże się z wieloma ryzykownymi sytuacjami. Dowiedz się, dlaczego praca „na czarno” w sektorze opieki, może mieć dla Ciebie bardzo przykre konsekwencje.

Praca „na czarno” może uderzyć po kieszeni

W Niemczech inaczej niż w Polsce pracowanie na czarno jest traktowane jako przestępstwo. Zarówno dla opiekunki podejmującej zatrudnienie bez umowy, jak i dla rodziny, w której pracuje może oznaczać one wysokie kary, sięgające nawet 5000 euro. Ponadto możemy zostać wydaleni z kraju oraz otrzymać zakaz wjazdu na teren Republiki Federalnej Niemiec. Zdecydowanie nie warto!

Kolejne ryzyko to fakt, że obiecanych pieniędzy możemy nigdy nie zobaczyć. Nie ma umowy, nie ma wynagrodzenia – taką postawę przyjmuje wielu nieuczciwych pseudo pracodawców, żerujących na naiwności i braku rozeznania pracowników. Później roszczeń możemy dochodzić latami, nie mając gwarancji, że kiedykolwiek zobaczymy obiecane pieniądze. Nawet jeśli otrzymamy jakieś pieniądze, nieuczciwy „pracodawca” może nam potrącać środki w niewspółmiernej wysokości za zakwaterowanie, wyżywienie, transport lub naliczać absurdalne kary.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy podupadniemy na zdrowiu lub będziemy mieli wypadek. Pracując na czarno nie posiadamy ubezpieczenia, więc może się zdarzyć tak, że pokrywając koszty pobytu w szpitalu, nigdy nie odzyskamy naszych pieniędzy.

Jesteśmy również narażeni na wyzysk, łamanie praw pracowniczych i złe traktowanie przez rodzinę, w której przyjdzie nam pracować. Praca ponad siły, brak ochrony przed mobbingiem, niskie standardy zatrudnienia – to wszystko ryzyka, których lepiej uniknąć.

I na koniec choroba, wypadek i śmierć podopiecznego. Nagle stajemy się niepotrzebni i tracimy źródło naszego dochodu. To realne ryzyko, z którym trzeba codziennie się mierzyć pracując „na słowo” i bez pisemnej umowy.

Praca na czarno może być dla nas nie tylko ogromnym stresem i stratą finansową, ale i poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Dlatego zawsze warto korzystać z usług legalnej agencji pracy, z ugruntowaną pozycją na rynku, wieloletnim doświadczeniem i jasnymi zasadami. Pracując z nami masz pewność otrzymania wynagrodzenia w ustalonej kwocie, ciągłości zatrudnienia i ubezpieczenia nawet podczas pobytu w Polsce, pracy w godziwych warunkach i wsparcia w podnoszeniu kwalifikacji. Proces rekrutacji jest jasny i przejrzysty, a organizacja i koszty podróży do miejsca pracy i powrotem jest po naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami pracy dla opiekunów i opiekunek osób starszych na naszej stronie internetowej, a w razie pytań lub decyzji o chęci podjęcia pracy – kontaktu z naszą agencją.