Praca opiekunki w Niemczech. Jak kształtują się zarobki?

Wynagrodzenie opiekunek i opiekunów seniorów w Niemczech jest zróżnicowane i zależy m.in. od doświadczenia oraz kwalifikacji pracowników. Nie mniej ważnymi czynnikami, które warunkują wysokość wynagrodzenia, są zakres obowiązków opiekunek, stan zdrowia seniora oraz znajomość języka niemieckiego. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma także forma zatrudnienia. Wyjaśniamy, jak kształtują się zarobki w sektorze usług opiekuńczych w Niemczech.

Zarobki w Niemczech – na jakie wynagrodzenie może liczyć opiekunka seniora?

Sektor usług opiekuńczych w Niemczech gwarantuje stabilne zatrudnienie i godne wynagrodzenie. Jego wysokość uzależniona jest od kilku ważnych czynników, które decydują także o wysokości pensji przedstawicieli innych branż. Na wynagrodzenie opiekunki lub opiekuna osoby starszej w Niemczech wpływają przede wszystkim warunki zatrudnienia, forma zatrudnienia oraz doświadczenie i wykształcenie osób decydujących się na świadczenie usług opiekuńczych. Średnio wynagrodzenie „na rękę” waha się w granicach od 1250 do 1400 EUR, ale są też zlecenia gdzie zarabia się nawet 1600 EUR i więcej miesięcznie na rękę. Kwoty te dotyczą legalnego zatrudnienia przez agencję. Ważne: wynagrodzenie kilkukrotnie wyższe od podanych powyżej kwot to sygnał ostrzegawczy. Taka oferta to najczęściej oferta pracy na czarno, która nie gwarantuje żadnej ochrony zleceniobiorcy. Z tego względu najlepszym wyjściem jest poszukanie legalnych ofert pracy w Niemczech, które zapewniają bezpieczeństwo, są gwarancją wypłaty wynagrodzenia, odprowadzania składek na ubezpieczenie oraz zapewniają komfort pracy opiekuna lub opiekunki.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia opiekunki w Niemczech?

Najwięcej w sektorze usług opiekuńczych zarabiają osoby z udokumentowanym doświadczeniem w zawodzie opiekuna seniora, dobrze znające język niemiecki i mające ukończone dodatkowe kursy lub dyplomowane pielęgniarki i dyplomowani pielęgniarze. Atutem, który wpływa na wysokość wynagrodzenia, jest także inne wykształcenie medyczne np. ratownika medycznego lub fizjoterapeuty. Na wysoką pensję mogą liczyć także osoby z udokumentowanym stażem pracy w domach opieki seniora. Doświadczenie i wykształcenie medyczne to nie jedyne czynniki, które pozwalają cieszyć się wysokimi zarobkami. Na lepsze wynagrodzenie mogą także liczyć osoby z prawem jazdy. Za gotowość do szybkiego rozpoczęcia pracy można otrzymać dodatkowe premie. To samo tyczy się wyjazdów na zlecenie w okresie świąt i wakacji, bo wówczas szczególnie brakuje rąk do pracy.