Rola empatii w pracy opiekunki osób starszych

Empatia, czyli inaczej współodczuwanie, umiejętność odczuwania stanów psychicznych innych ludzi i przyjęcia ich perspektywy postrzegania rzeczywistości, to kluczowa cecha, którą powinna charakteryzować się osoba pracująca z drugim człowiekiem. Dotyczy to zarówno lekarzy czy pielęgniarek, jak również opiekunek osób starszych. Bez niej wykonywanie tej pracy może być bardzo trudne, a nawet nie możliwe.

Pomocna dłoń i życzliwy uśmiech

Pracując jako opiekunka osób starszych przez cały czas obcujesz z drugim człowiekiem, który ma swoje uczucia, emocje, motywacje i potrzeby. Często nasi podopieczni to osoby schorowane, mające różnego rodzaju trudności w poruszaniu się, niesamodzielne czy zapominające różnych rzeczy. Nierzadko wywołuje to rozgoryczenie. Jadąc do pracy opiekunki zapoznajemy się ze stanem zdrowia osoby, będącej pod naszą opieką. Wiedząc co nas czeka, łatwiej będzie nam wyrobić sobie odpowiednie podejście do seniora lub seniorki.

W trakcie pracy powinniśmy umieć wykazać się zrozumieniem, troską, cierpliwością i empatią. Może się zdarzyć, że na początku senior lub seniorka nie będzie nas darzyć zaufaniem, różne rzeczy, które wydają nam się na miejscu, będą sprawiały mu przykrość czy wywoływać złość. Dlatego warto dobrze poznać seniora, rozmawiać z nim, pytać o jego potrzeby i zdanie w sprawach, które go dotyczą, poznać jego przyzwyczajenia i nawyki. Sami też powinniśmy tłumaczyć nasze potrzeby i informować dlaczego podejmujemy jakieś działania. W żadnym wypadku nie powinniśmy sobie pozwalać na reagowanie złością i krzykiem. 

Kluczem do dobrej współpracy jest życzliwość i chęć pomocy. Jadąc do pracy opiekunki osób starszy warto mieć odpowiednią motywację: to nie tylko szansa na zarobienie dobrych pieniędzy, ale i możliwość wykonywania bardzo pożytecznej pracy, która może sprawić, że jesień życia drugiego człowieka będzie lepsza. Warto dążyć do zbudowania nici porozumienia z seniorem. W wielu przypadkach, nawet mimo początkowych niesnasek, relacja potrafi przerodzić się w prawdziwą przyjaźń.

Jeśli czujesz, że dysponujesz wysoką empatią, otwartością na osoby starsze i gotowością do niesienia pomocy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że doskonale sprawdzisz się w zawodzie opiekunki osób starszych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami pracy w Niemczech.