Różnice kulturowe między Polską a Niemcami i ich wpływ na pracę opiekunki

Różnimy się, nie tylko jako przedstawiciele konkretnych narodowości. Dzięki temu świat nie jest nudny i możemy stale poszerzać horyzonty. W pracy opiekunki seniora różnice kulturowe mogą stanowić niewielki problem, bo osoby starsze, oprócz typowych przyzwyczajeń związanych z przynależnością do danej kultury, mogą także przejawiać skłonność do nieco nietypowych zachowań. Wyjaśniamy, co różni Niemców i Polaków oraz w jaki sposób poradzić sobie z różnicami kulturowymi podczas pracy.

Jakie różnice kulturowe są szczególnie widoczne w przypadku Polaków i Niemców?

Na temat Polaków i Niemców funkcjonuje wiele stereotypów, które nie zawsze mają wiele wspólnego z prawdą, dlatego przed pierwszym wyjazdem na zlecenie, warto dowiedzieć się więcej o mentalności naszych zachodnich sąsiadów. Jedną z typowych różnic pomiędzy Polakami i Niemcami jest stosunek do nowo poznanych osób. Polacy szybko nawiązują nowe przyjaźnie, zaczynają mówić do siebie po imieniu i zmniejszają dystans nie tylko w stosunkach typowo towarzyskich, ale także zawodowych. W przypadku Niemców dystans jest częścią ich kultury i świadczy o dobrym wychowaniu. Nasi wschodni sąsiedzi nawet po wielu latach znajomości zwracają się do sąsiadów i współpracowników per Pan/Pani, są zdecydowanie mniej rozmowni, nie łączą życia prywatnego z pracą i starają się chronić swoją prywatność, unikając m.in. rozmów na temat rodziny. Nie świadczy to o nich źle, jednak przez Polaków bywa różnie postrzegane. Bardzo ważne jest to, aby opiekunka seniora zrobiła dobre wrażenie podczas pierwszego spotkania, zachowując obowiązującą formę Pan/Pani w kontakcie z rodziną i podopiecznym oraz nie starała się na siłę zdobyć ich przychylności, nadmiernie epatując otwartością oraz opowiadając ze szczegółami o swoim życiu, jeżeli nie zostaną jej zadane konkretne pytania na ten temat.

Jakie są różnice w stylu życia Polaków i Niemców?

Niemcy należą do ludzi bardzo zorganizowanych, planujących swoją przyszłość, są mniej spontaniczni i działających zgodnie z ustalonym schematem, który dotyczy np. rytmu dnia. Tutaj mogą pojawić się pewne problemy we współpracy opiekunki z podopiecznym. Z tego względu kluczowe jest nie tylko przestrzeganie reguł domu, do którego trafia opiekunka seniora, ale także nienarzucanie swojego stylu życia oraz zwyczajów podopiecznemu. Różnice kulturowe nie muszą utrudniać pracy opiekuni i powodować konfliktów pomiędzy nią a podopiecznym. Ważne jest dopasowanie się do reguł domu i poszanowanie mentalności seniora oraz jego rodziny.