Rytm dnia seniora. Jak należycie zorganizować jego czas?

Osoby starsze, podobnie jak dzieci, młodzież i dorośli, chcą w ciekawy sposób spędzać i organizować swój czas. I chociaż ich wiek oraz stan zdrowia nierzadko już nie pozwala tak aktywnie realizować swoich zainteresowań jak dawniej, to jednak nadal są różne sposoby, aby mogli cieszyć się życiem. Dowiedz się, jak organizować dzień osobie starszej, a także jak ciekawie może go spędzić chory, który jest np. osobą leżącą.

Jakie aktywności mogą sprawiać radość seniorowi?

Każdy opiekun lub opiekunka osoby starszej wspiera podopiecznego w codziennym życiu, a wśród standardowych zadań jest także odpowiednie organizowanie czasu seniorowi. Nie jest to proste, gdyż wybierając konkretne aktywności, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Przede wszystkim organizację czasu seniora należy rozpocząć od określenia jego potrzeb. Warto porozmawiać z podopiecznym, co lubi robić, co sprawia mu radość, jakich zajęć do tej pory nie próbował, a miałby taką chęć itd. Ponadto, oprócz zainteresowań i upodobań, warto brać także pod uwagę takie zajęcia, które mogłyby podnieść sprawność podopiecznego. I tak np. zdrowy senior może zdecydować się na następujące aktywności poza domem:

W każdej z powyższych aktywności opiekunka lub opiekun może wspierać seniora. Warto zachęcać podopiecznego do udziału w nich, gdyż pozwoli mu to przystosować się do nowej sytuacji, zminimalizuje stres, a także zwiększy życiową satysfakcję i tym samym podniesie jakość życia.

Jeśli pozwala na to zdrowie oraz możliwości, senior może również wykonywać wiele aktywności indywidualnie. Wśród nich znajdują się czynności takie jak: czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, oglądanie telewizji, słuchanie radia itp. Warto także pamiętać, że każda opiekunka lub opiekun osoby starszej mogą zachęcać podopiecznego do pomocy w wykonywaniu drobnych prac domowych. Jeśli np. senior lub gotować, może wspomóc pracownika opieki w przygotowywaniu posiłków. Takie aktywności także są wartościowe dla osób starszych, gdyż pozwalają im aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym.

Jak zorganizować czas wolny choremu podopiecznemu?

Czasami opiekunki lub opiekunowie muszą zmierzyć się z organizacją czasu wolnego chorującym seniorom. Może być to utrudnione, gdyż chorzy z niektórymi przypadłościami (np. założoną stomią) nie chcą uczestniczyć w życiu społecznym, co negatywnie wpływa na ich dobrostan. Nawet w takich sytuacjach warto podejmować starania i zachęcać chorującego seniora do aktywności, nowych doświadczeń, realizacji pasji itd. Warto także pamiętać, aby aktywności dopasować do codziennego samopoczucia seniora. Opiekunka lub opiekun powinni zawsze zastanowić się, czy wybrana czynność w efekcie nie pogorszy stanu podopiecznego (np. dodatkowe obciążenie stawów u osób otyłych).

Dla seniorów chorujących przewlekle świetnymi aktywnościami będą: spacery lub lekka gimnastyka (np. chorzy z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, osteoporozą), układanie puzzli, gry planszowe i robótki ręczne (np. u pacjentów z chorobą Parkinsona, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, depresją), a także przeglądanie albumów ze zdjęciami, częste rozmowy i słuchanie muzyki (np. chorzy z Alzheimerem).