Samotność osób starszych – problem cywlizacyjny?

Seniorzy i seniorki to te osoby, które najczęściej i najciężej doświadczają samotności. Dotyczy to szczególnie najstarszej grupy, powyżej 80 roku, osób które często straciły przyjaciół i małżonków i mieszkają same. 

Często dodatkowym problemem mogą być problemy z samodzielnym poruszaniem, które sprawiają, że osoby starsze rzadko opuszczają dom. Internet, który pozwala na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów większości z nas, dla najstarszych osób jest po prostu niedostępny – barierą jest brak umiejętności, strach przed nowościami, a czasem osłabienie zmysłów. Dlatego według statystyk GUS-u nawet 90% seniorów jest pozbawionych dostępu do globalnej sieci. Samotność osób starszych, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych tj. Niemcy staje się coraz większym problemem cywilizacyjnym. Jak sobie z nim radzić?

Samotność w zmieniającym się świecie

W dzisiejszych czasach tradycyjne wspólnoty sąsiedzkie tracą na znaczeniu. Żyjemy w coraz bardziej zatomizowanym społeczeństwie, ledwo znając swoich sąsiadów. Więzy rodzinne coraz częściej ograniczają się do grona najbliższych osób. Świat, w jakim dorastali obecni seniorzy, zniknął bezpowrotnie.

Wszyscy ludzie mają podobne potrzeby. Seniorzy, tak samo jak osoby młodsze, potrzebują szacunku i uznania, kontaktu z drugim człowiekiem, miłości, głębokich więzi i bycia wysłuchanymi i rozumianymi. Zaspokojenie tych potrzeb ma wprost przełożenie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Nie wszyscy mają jednak to szczęście. 30% seniorów w Polsce czuje się samotnie – wynika z badań przeprowadzonych przez pracownię ARC Rynek i Opinia dla Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. Jeszcze większa skala tego zjawiska występuje u naszych zachodnich sąsiadów.

Na szczęście coraz więcej osób i instytucji dostrzega konieczność udzielenia odpowiedzi na wyzwanie jakim jest samotność osób starszych. Coraz większą popularnością cieszą się Uniwersytety Trzeciego Wieku i Kluby Seniora, w których osoby starsze mogą miło spędzić czas i nabyć nowych umiejętności, w gronie życzliwych sobie osób. Popularnością cieszy się wolontariat i udział w działaniach na rzecz osób starszych – dla wolontariusza to szansa poznania ciekawej osoby i czynienia dobra, dla seniora – lek na samotność i mile spędzony czas.

W Niemczech, gdzie społeczeństwo jest coraz starsze, nawet 2,5 mln osób potrzebuje opieki. Stąd popularność zawodu opiekunki i opiekuna osoby starszej. To praca coraz częściej wybierana przez Polki i Polaków z uwagi nie tylko na atrakcyjne wynagrodzenie, ale i możliwość nauczenia się języka oraz przede wszystkim wykonywania niezwykle potrzebnego i pożytecznego zajęcia, które potrafi dać ogromną satysfakcję. Jeśli myślisz o podjęciu tego typu pracy, zachęcamy do kontaktu z naszą agencją i zapoznania się z najnowszymi ofertami pracy.