Sezonowa czy długoterminowa – jak wygląda praca opiekuna za granicą?

Od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej oraz otwarcia granic wielu Polaków zaczęło korzystać z możliwości pracy za granicą. Niektórzy wyjeżdżają do zachodnich krajów z myślą, że pozostaną tam długo, inni decydują się na podjęcie pracy o charakterze tymczasowym, po której dość szybko wracają do domów i dawnego trybu życia. Jak to wygląda w przypadku zawodu opiekuna osób starszych? Czy jest to praca sezonowa, czy może na dłuższy czas?

Praca sezonowa a długoterminowa – czym się różnią?

Pod względem zakresu obowiązków praca opiekuna seniora pozostaje taka sama niezależnie od okresu zatrudnienia – wymagania co do doświadczenia i umiejętności pracowników, a także zakres ich obowiązków nie zmieniają się. Zmienia się wyłącznie długość trwania pojedynczych zleceń oraz czas ich występowania – zlecenia sezonowe trwają od kilku dni do kilku tygodni i dotyczą pracy w określonych porach roku, takich jak sezon wakacyjny czy święta Bożego Narodzenia. Zlecenia długoterminowe nie są ograniczone porami roku ani świętami – nie ma reguły określającej, kiedy się zaczynają i kiedy kończą, a ich czas trwania może wynosić kilka tygodni i więcej. Opiekun może podjąć się zarówno zleceń sezonowych, jak i długoterminowych, choć tych drugich pojawia się z reguły więcej i są one bardziej dostępne. Sprawdź, jakie zlecenia dla opiekunów posiadamy aktualnie w ofercie!

Charakterystyka sezonowej pracy opiekuna

Sezonowa praca, choć w teorii niewiele różni się od zleceń długoterminowych, wymaga od opiekuna dość specyficznego podejścia. Przede wszystkim elastyczności, łatwości w adaptowaniu się do nowego środowiska pracy oraz wewnętrznej dyscypliny – ponieważ zlecenia trwają krótko, opiekun nie ma dużo czasu, by nawiązać relacje z podopiecznym i przyzwyczajać się do tymczasowych warunków. Z tego powodu zazwyczaj zlecenia sezonowe kierowane są do opiekunów bardzo doświadczonych, mających w przeszłości kontakt z różnymi osobami starszymi i mającymi wyrobioną pewną rutynę. Niekiedy opiekunów takich nazywa się „skoczkami”, gdyż są oni w stanie bardzo często zmieniać miejsce zatrudnienia i są gotowi do wyjazdu tego samego dnia, w którym dostaną ofertę pracy. Zwykle są to osoby posiadające inne zatrudnienie – np. nauczyciele, pielęgniarki, fizjoterapeuci – które pracę opiekuna traktują jako dodatkową możliwość zarobku. Korzystają z nich również ci, którzy mają inne zobowiązania i nie mogą opuścić domu rodzinnego na dłuższy czas.

Długoterminowa praca dla opiekuna

Oferty pracy długoterminowej dominują wśród zleceń dla opiekunów seniora. Czas trwania takich zleceń to zazwyczaj 8 tygodni i więcej – zdarza się, że opiekunowie zostają ze swoimi podopiecznymi przez wiele miesięcy. To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nie mają innych zobowiązań, takich jak wychowywanie dzieci czy opiekowanie się starszymi rodzicami, a przy tym cenią sobie stabilność finansową. Stałość miejsca pobytu sprawia, że opiekunowie mają więcej czasu, by zaadaptować się do pracy, pogłębić znajomość ze swoim podopiecznym i systematycznie rozwijać swoje umiejętności. Zlecenia tego typu kierowane są do wszystkich opiekunów, ale szczególnie dobrze skorzystają na nich osoby dopiero zdobywające doświadczenie w opiece.

Jak widać charakter pracy opiekuna jest mocno zróżnicowany, a wśród ofert zatrudnienia można znaleźć zlecenia, które będą odpowiednie dla osób z różnymi preferencjami, oczekiwaniami oraz możliwościami.