Śmierć w opiece. Jak się odnaleźć po odejściu seniora?

Praca opiekunek i opiekunów osób starszych jest trudna i wymagająca. Nie chodzi tylko o wysiłek fizyczny związany z opieką nad często schorowaną osobą, ale również o nawiązanie relacji emocjonalnej, która zapewni komfort w trakcie codziennych spotkań. Ta praca wiąże się zazwyczaj z dużym przywiązaniem. Budowane przez kilka miesięcy, a nawet kilka lat więzi niekiedy sprawiają, że zatrudniona osoba traktuje seniora prawie tak samo, jak członka rodziny. Wzajemny szacunek i empatia przenosi się również na resztę bliskich podopiecznego. Niestety, podeszły wiek i towarzyszące mu choroby nie dają zapomnieć o kruchości życia. Każdego dnia trzeba być przygotowanym na różne ewentualności.

Niestety, na śmierć nigdy nie ma odpowiedniej pory.  Odejście seniora często przychodzi niespodziewanie, a strata bywa równie bolesna dla rodziny, jak i opiekuna towarzyszącego osobie starszej w ostatnich chwilach życia. Nie jest łatwo zapomnieć o kimś, z kim spędzało się tak wiele czasu, aczkolwiek w takiej sytuacji warto pamiętać o tym, że nawiązana relacja była głównie wynikiem pracy zarobkowej, którą nawet po traumatycznych wydarzeniach trzeba kontynuować. Warto też być świadomym śmierci, która nie ominie nikogo z nas.

Jak poradzić sobie ze stratą podopiecznego?

Ofert pracy w opiece w Polsce i za granicą nie brakuje. Nie każdy jednak nadaje się do towarzyszenia seniorom zazwyczaj w ostatnich latach i miesiącach życia. Zwłaszcza gdy podjęcie tego wyzwania niemal zawsze wiąże się ze świadomością przyszłej straty. Jeszcze trudniejsza okazuje się wizja odejścia podopiecznego w trakcie sprawowania nad nim bezpośredniej opieki. W momencie, kiedy dojdzie do śmierci seniora, ważne jest to, by zachować spokój i nie ulegać panice. Gdy senior umrze w obecności opiekuna lub opiekunki do jego/jej obowiązków należy:

Po odejściu seniora opiekun/opiekunka może wrócić do swojego domu. Jeśli rodzina podopiecznego nie wyrazi konieczności dalszego korzystania z pomocy, nic nie stoi na przeszkodzie wyjazdom. Zdarza się jednak tak, że osoba zajmująca się seniorem chce uczestniczyć w jego ostatnim pożegnaniu. Wówczas bez problemów może to zrobić.
Co z dalszą pracą? Jeżeli czujemy się na siłach to będąc jeszcze na terenie Niemiec, lub po powrocie do domu opiekun/opiekunka ponownie może też ubiegać się o nowe zlecenie, bo współpraca z agencją jest gwarancją ciągłości zatrudnienia.