Sztuka robienia zakupów. Czego potrzebuje senior?

Robienie zakupów to jeden z obowiązków opiekunów i opiekunek osób starszych. Ze względu na indywidualny stan zdrowia seniora, jego upodobania i przyzwyczajenia, trudno jest z góry ustalić, listę niezbędnych produktów, jednak warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami, które ułatwiają pracę i wpływają na zdrowie oraz samopoczucie podopiecznego. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, robiąc zakupy dla osób starszych, którymi się opiekujemy.

Po pierwsze: zakupy muszą być zgodne z oczekiwaniami seniora

W większości przypadków osobą decydującą w sprawie zakupów jest senior  i/lub jego najbliżsiJeżeli senior nie może sam zdecydować np. z powodu stanu zdrowia to kluczowe kwestie, które dotyczą zakupów, ustalane są z rodziną. To bardzo ważne, aby osoby opiekujące się seniorami, miały tego świadomość. Seniorzy mają własne przyzwyczajenia, których nie należy samodzielnie zmieniać, jeżeli nie jest to podyktowane tylko i wyłącznie zaleceniami lekarza np. w kwestii diety. Warto pamiętać, że osoby starsze najlepiej czują się w swoim świecie, którego częścią są także np. ulubione marki produktów spożywczych, środków czystości itp. Tutaj trzeba pamiętać też o jednym – seniorzy w Polsce i za granicą, którzy korzystają z usług opiekuńczych, nie czują się dobrze, gdy opiekujące się nimi osoby zaczynają decydować w kluczowych sprawach i bez wcześniejszej konsultacji, podejmują decyzje zakupowe. Można proponować inne rozwiązania, namawiać np. do spróbowania tradycyjnych dań kuchni polskiej, ale nie należy robić tego w sposób nachalny.

Po drugie: zdrowo i smacznie

Najwięcej problemów sprawiają zakupy spożywcze. Seniorzy powinni odżywiać się zdrowo i w sposób dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. W diecie seniora powinny znaleźć się warzywa i owoce, produkty białkowe oraz zdrowe węglowodany. W tym przypadku wiele zależy od ustaleń pomiędzy seniorem lub jego rodziną oraz opiekunem/opiekunką osoby starszej. Warto pamiętać, że wielu seniorów, którzy korzystają z codziennej opieki, jest na tyle zdrowych, że mogą sami podejmować kluczowe decyzje zakupowe oraz uczestniczyć w zakupach. Warto zapytać, na co osoba starsza miałaby ochotę i postępować zgodnie z jej wskazówkami i wskazówkami lekarza, o ile zostały one przekazane osobie świadczącej usługi opiekuńcze.

Po trzecie: w granicach budżetu

Budżet zakupowy powinien być kontrolowany przez opiekunów osób starszych. Niedopuszczalne jest marnowanie pieniędzy na niepotrzebne produkty oraz samowolne podejmowanie decyzji w sprawie wydawania dużych sum pieniędzy.