Techniki ułatwiające przenoszenie starszej osoby z problemami poruszania się

Powszechne jest przekonanie, że praca opiekuna osoby starszej wymaga żelaznej kondycji i fizycznej siły – ma to być spowodowane tym, że opiekun musi wielokrotnie podnosić podopiecznego. Wbrew pozorom jednak nie trzeba dysponować dużą krzepą, by  poradzić sobie z takim zadaniem.  Warto znać odpowiednie techniki podnoszenia i unikać podstawowych błędów.

Zadbaj o odpowiednią postawę

Nawet szczupły senior waży kilkadziesiąt kilogramów – regularne dźwiganie w oczywisty sposób może prowadzić do rozwijania się u opiekuna problemów z kręgosłupem. Dlatego tak ważne jest, by podczas przenoszenia seniora na wózek czy do łóżka dbać o zachowanie odpowiedniej postawy ciała. Przede wszystkim należy unikać zginania kręgosłupa i używania mięśni górnej części ciała. Jeśli trzeba podnieść seniora do łóżka, należy zgiąć nogi w kolanach i to właśnie przy ich pomocy unosić ciężar ku górze, zamiast angażować do tego mięśnie pleców czy brzucha. Druga ważna sprawa to równomierne rozmieszczenie obciążenia – kiedy opiekun seniora podnosi podopiecznego, powinien rozstawić lekko stopy, aby utrzymać stabilność pozy.

Pamiętać należy również o tym by:

Aby przenoszenie seniora było bezpieczne – zarówno dla niego, jak i dla opiekuna – każda planowana czynność powinna być poprzedzona jasnym i wyraźnym komunikatem, na przykład „teraz przeniosę panią na wózek”. To pozwoli podopiecznemu poczuć się bezpiecznie i odpowiednio zachować podczas tej czynności. Podnoszenie seniora, kiedy nie jest on na to gotów może skończyć się wypadkiem i bolesnymi kontuzjami po obu stronach. Jeżeli to możliwe, należy zachęcać seniora do tego, by podczas przenoszenia również pozostał aktywny – przykładowo złapanie za uchwyt i podciągnięcie się do pozycji siedzącej na łóżku będzie pewnym treningiem dla seniora, a opiekunowi pozwoli uniknąć nadmiernego wysiłku.

Jak ułatwić sobie przenoszenie seniora?

Nawet stosując się do wszystkich wymienionych wyżej rad opiekun seniora może doświadczać poważnych trudności w przenoszeniu podopiecznego o ograniczonych możliwościach ruchowych. Zamiast wytężać się nadmiernie i ryzykować problemy z kręgosłupem, warto zainwestować w rozwiązania, które ułatwią pracę. Są to między innymi:

Należy pamiętać, by nie próbować podnosić seniora gwałtownie i z marszu. Przed podjęciem próby należy dobrze się do takiego manewru przygotować. W gruncie rzeczy czynność ta wymaga nie tylko samej siły fizycznej, ale również pewnego sprytu.