Ulubione rozrywki seniorów

Planując czas wolny naszego podopiecznego w obecnych niespokojnych czasach, należy wziąć pod uwagę ograniczenie, jakim jest zagrożenie pandemiczne. Naszym głównym obowiązkiem jest zapewnienie seniorowi bezpieczeństwa – szczególnie, że ze względu na zaawansowany wiek i rozmaite schorzenia osoby starsze należą do grupy podwyższonego ryzyka. Jeżeli więc nasz podopieczny należy do osób aktywnych i chętnie spędzających czas wśród ludzi, spróbujmy osłodzić mu ten smutny okres, proponując więcej nowych i ciekawych zajęć w domu. Dobrym pomysłem mogą okazać się próby nawiązania kontaktu z jego przyjaciółmi za pośrednictwem Internetu – choć zapoznanie emerytów z komunikatorami online prawdopodobnie będzie wyzwaniem, w ten sposób mamy szansę zadbać, by nie utracili oni ze sobą kontaktu.

Ulubione rozrywki seniorów

 Jeśli pracujesz jako opiekunka lub opiekun osoby starszej, to z pewnością wiesz, że jednym z twoich zadań jest organizacja czasu wolnego seniora. I chociaż wiele osób myśli, że osoby starsze zwykle nie mają chęci na aktywne spędzanie czasu, to często okazuje się, że są w błędzie. Podopieczni, jeśli tylko pozwala im na to stan zdrowia, chętnie spędzają czas wolny na różnego rodzaju ciekawych aktywnościach. Podpowiadamy, w jaki sposób zapewnić seniorowi rozrywkę.

Przede wszystkim: Zapytaj, co senior lubi robić

Warto dowiedzieć się, co w wolnym czasie lubi robić podopieczny. W niektórych kręgach wciąż jeszcze dominuje przeświadczenie, że osoby na emeryturze są niedołężne, brakuje im sił oraz chęci, by robić coś więcej, niż tylko oglądać telewizję lub słuchać radia. Tymczasem wiele opiekunek oraz opiekunów twierdzi, że chociaż ich podopieczni wymagają wsparcia w codziennych czynnościach, to bardzo chętnie otwierają się na różnorakie aktywności, także te wykonywane poza domem. Dlatego na początku warto porozmawiać z seniorem i dowiedzieć się, co ma ochotę robić. Jeśli nie wiesz, jak podejść do tej rozmowy, to przede wszystkim spytaj:

Personel opiekuńczy nierzadko zauważa, że dopiero po takiej rozmowie senior jest chętny do wykonywania aktywności. Bardzo często jest tak, że to dopiero opiekunka lub opiekun wzbudzają w nim chęć robienia nowych rzeczy. Warto pamiętać, że niektórzy podopieczni potrzebują wyjścia z inicjatywą, dlatego tak istotna jest rozmowa opiekunki lub opiekuna z osobą starszą.

Co najchętniej robią seniorzy w czasie wolnym?

Jeśli już wiesz, w jaki sposób senior lubi spędzać czas, wystarczy mu to teraz zorganizować. W sytuacji, gdy podopieczny woli przebywać z opiekunką, możesz zaproponować mu aktywności takie jak np. wspólne wyjście do kina, teatru lub na koncert. W przypadku, gdy senior ma ochotę spędzać czas na łonie natury, możesz zorganizować wyjście do pobliskiego parku. Seniorzy, którzy chętnie spędzają czas z innymi osobami w ich wieku, mogą spotykać się np. w klubie seniora lub w swoich prywatnych domach, co tydzień u kogoś innego. Wielu podopiecznych jest otwartych również na zyskiwanie nowych umiejętności – w takiej sytuacji warto pomyśleć o zapisaniu podopiecznego na Uniwersytet Trzeciego Wieku. Gdy po rozmowie z opiekunką lub opiekunem senior stwierdzi, że chce rozwijać swoją pasję, warto mu to umożliwić. W wielu miejscowościach są organizowane zajęcia dla seniorów m.in. z garncarstwa, szycia, malowania, grania na instrumentach, majsterkowania itp. Wśród zajęć, które chętnie wybierają podopieczni, są także te związane z aktywnością fizyczną. Aby zwiększyć chęć do udziału w zajęciach, kluby sportowe organizują jogę, pilates, nordic walking, aqua aerobic dla emerytów. Tym samym oprócz korzystnego wpływu sportu na zdrowie seniorzy mogą zyskać także nowe przyjaźnie.