W jakich okresach roku potrzeba najwięcej opiekunek osób starszych?

Starzenie się społeczeństwa zwiększa zainteresowanie usługami opiekuńczymi, które świadczone są w domu seniora. Jest to szczególnie widoczne m.in. w Niemczech, gdzie od wielu lat brakuje opiekunek osób starszych. Z tego względu wiele Polek decyduje się na podjęcie pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Pozwala ona na godziwe zarobki oraz jest sposobem na podreperowanie domowego budżetu i realizację marzeń. Wyjaśniamy, kiedy jest największe zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze.

Kiedy wzrasta zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze?

Choć dynamiczny wzrost zainteresowania pracą w sektorze opiekuńczym jest widoczny od wielu lat i ma związek z szybkim starzeniem się społeczeństwa, to w niektórych okresach w roku pracy jest więcej niż zwykle. Dlaczego tak się dzieje? Z kilku powodów. Jednym z nich jest system pracy opiekunek, które najczęściej po kilku miesiącach pobytu za granicą, decydują się na urlop. Jest to w pełni zrozumiałe, bo praca opiekunki seniora jest nie tylko trudna, ale także wymaga pełnego zaangażowania, czasami przez 24 godziny na dobę. Wiele zależy od tego, jakie zlecenie wykonuje opiekunka, jednak urlop jest bardzo ważny, bo pozwala na naładowanie akumulatorów i zyskanie energii, która będzie przydatna na kolejnym zleceniu. Dobre zarobki pozwalają realizować pasje i marzenia, dlatego braki opiekunek są szczególnie widoczne w okresie wakacyjnym oraz w okresie świątecznym. To latem oraz zimą, w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, a także wiosną w okresie Wielkanocy zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze jest największe.

Czy praca w szczególnie problematycznych okresach roku jest opłacalna?

W wakacje oraz w okresie świątecznym możemy liczyć na lepiej płatne zlecenia, co ma bezpośredni związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem na świadczenie usług opiekuńczych. Opiekunki, które decydują się wyjechać do pracy w tym czasie, mogą nie tylko cieszyć się z większej pensji podstawowej, a także zyskać dodatkową premię. To okazja dla osób, które nie tylko wiążą swoją przyszłość z pracą w sektorze opiekuńczym, ale także chcą sprawdzić, czy praca opiekunki jest dla nich dobrym wyborem. Krótkoterminowa umowa często traktowana jest jako zlecenie próbne, które pozwala podjąć decyzję o kontynuowaniu współpracy z agencją pośrednictwa pracy.