Zasady postępowania z seniorami cierpiącymi na nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to dolegliwość spotykana bardzo powszechnie, co nie oznacza, że można ją lekceważyć. Wręcz przeciwnie – nieprawidłowy tryb życia w takim przypadku może prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, a nawet stać się pośrednią przyczyną zgonu. Dlatego tak ważne jest, żeby opiekun osoby starszej cierpiącej na nadciśnienie stosował się do kilku zasad postepowania w takich przypadkach.

Regularne pomiary ciśnienia

Podstawową zasadą opiekowania się seniorami zmagającymi się z nadciśnieniem tętniczymi, jest monitorowanie ich ciśnienia – jest to ważne szczególnie w przypadku osób, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie robić tego samodzielnie. Pomiary wykonuje się każdego dnia, zazwyczaj raz lub dwa razy dziennie o stałej porze – ilość pomiarów powinna wynikać z zalecenia lekarza. Po zakończeniu pomiaru jego wynik należy wpisać do dziennika. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ tylko przy pomocy dziennika lekarz prowadzący chorego może przekonać się, czy zastosowane metody leczenia nadciśnienia przynoszą pożądane rezultaty – jeśli mimo leczenia poziom ciśnienia pacjenta jest zbyt wysoki lub utrzymuje się na dawnym poziomie, jest to znak, że należy zmienić terapię. Aby pomiar był wiarygodny, chory powinien siedzieć, z ręką opartą w łokciu i przez cały czas trwania pomiaru nic nie mówić. Należy również unikać podawania seniorowi kawy lub innych produktów podnoszących ciśnienie na około godziny przed badaniem.

Zmiana nawyków żywieniowych

Częstą przyczyną występowania nadciśnienia tętniczego są nieprawidłowe nawyki żywieniowe i spowodowane nimi nadwaga oraz otyłość. Dlatego bardzo ważne jest, żeby osoby starsze cierpiące na tę przypadłość miały zapewnione odpowiednią dietę. Zredukować należy przede wszystkim obecność soli w posiłkach – to oznacza wyrzucenie z menu żywności wysoko przetworzonej, przekąsek typu chipsy czy słone paluszki, a także kiszonek. Aby nadać potrawom wyrazisty smak, zamiast soli można używać większej ilości przypraw.

Porzucenie nałogów

Kolejną z potencjalnych przyczyn nadciśnienia są nałogi, takie jak spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. Porzucenie ich w starczym wieku może być bardzo trudne, warto jednak zachęcać do zmiany i przynajmniej ograniczenia stosowania używek. Nawet niewielka zmiana w tym zakresie może mieć ogromne znaczenie dla poprawy stanu zdrowia.

Aktywność fizyczna

Podczas uprawiania sportu wzrasta ciśnienie krwi, co powinno być argumentem za tym, żeby w przypadku nadciśnienia tętniczego porzucić wszelką aktywność. W rzeczywistości tak nie jest – regularna aktywność o umiarkowanym natężeniu może mieć bardzo korzystny wpływ na stan zdrowia pacjentów z nadciśnieniem. Wynika to między innymi z faktu, że pozwala ona utrzymać masę ciała na odpowiednio niskim poziomie (przypomnijmy, że jednym z najpoważniejszych czynników ryzyka jest nadwaga oraz otyłość). Do aktywności zalecanych w przypadku nadciśnienia zaliczamy te oddziaływujące na duże partie mięśni, np. spacery czy pływanie. Sporty wywołujące gwałtowny wzrost ciśnienia są niewskazane i wręcz odradzane, gdyż mogą przyczynić się do poważnych powikłań.