Zdrowa dieta seniora. Co powinna jeść osoba starsza?

Zbilansowana i odpowiednio dobrana dieta stanowi warunek zachowania dobrego zdrowia. W naturalny sposób wzmacnia organizm i wspomaga leczenie wielu schorzeń. Prawidłowe żywienie jest szczególnie istotne w przypadku osób starszych – często zmagających się z chorobami wieku starczego i bardziej podatnych na różnego rodzaju infekcje. Seniorzy skarżą się przede wszystkim na osłabione łaknienie i pragnienie. Ponadto nagminnie stwierdza się u nich problemy z przyswajaniem składników odżywczych. Poniżej odpowiadamy na pytanie, jak powinna odżywiać się osoba w podeszłym wieku tak, aby jak najdłużej zachować siły i zdrowie.

Dieta właściwa dla seniora

Opiekunowie osób starszych wspierają swoich podopiecznych zarówno w sytuacji zdiagnozowania u nich dolegliwości psychicznych, jak i fizycznych, w tym niejednokrotnie zajmują się przygotowywaniem dla nich posiłków. Przede wszystkim seniorzy muszą pamiętać o wystarczającym nawodnieniu organizmu, ponieważ wraz z wiekiem ciało przestaje sygnalizować, że odczuwa pragnienie. Powinni przy tym zwracać uwagę na jakość i gęstość odżywczą przyjmowanych pokarmów, ponieważ to, co jedzą, przekłada się na ich samopoczucie i zdrowie (zjadane przez nich dania muszą zawierać jak największą ilość składników odżywczych). Warto zauważyć, że układ trawienny seniora nie pracuje tak wydajnie jak w przypadku osoby młodszej. Ponadto z wiekiem obniża się zdolność przyswajania składników odżywczych, a ich niedobór może wpływać niekorzystnie na pracę poszczególnych organów. Oba te procesy są spowodowane między innymi mniejszym wydzielaniem przez organizm soku żołądkowego i enzymów.

Seniorom zaleca się regularne spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, co potwierdza między innymi Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym opracowana przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia – ich dieta powinna być bogata w owoce, warzywa i przetwory owocowo-warzywne, a przynajmniej jeden zjadany przez nich w trakcie dnia posiłek musi być ciepły. Seniorów zachęca się do picia soków oraz sięgania po sezonowe owoce i warzywa ze względu na zawarte w nich witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Poleca się im również spożywanie regularnych posiłków o mniejszej objętości oraz sięganie po wartościowe produkty takie jak ciemne pieczywo, ryby, kasze gryczane. Ponadto trzeba pamiętać o dostosowaniu przygotowywanych potraw do możliwości gryzienia i połykania osoby starszej – w sytuacji wystąpienia wspomnianych problemów dania powinny mieć płynną lub półpłynną konsystencję.

Opiekunowie osób starszych mogą z powodzeniem zaproponować swoim podopiecznym tradycyjne dania kuchni polskiej – oczywiście, jeśli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań medycznych, ponieważ dieta seniora musi być zawsze dostosowana do stanu jego zdrowia. Polska kuchnia jest smaczna, różnorodna i niezwykle bogata w wartościowe składniki odżywcze. Niemieckim seniorom smakują szczególnie nasze pierogi i zupy, w tym między innymi ogórkowa, pomidorowa oraz żurek. Często odpowiada im także polski sposób przyrządzania mięs i grzybów. Ponadto lubią nasze słodkości takie jak faworki, makowce, babki, serniki. Podsumowując, bez obawy można zaproponować seniorowi polskie dania – wielu naszych zachodnich sąsiadów zdążyło już rozsmakować się w polskiej kuchni.

Przed rozpoczęciem pracy warto porozmawiać z seniorem, jego rodziną oraz obecną opiekunką na temat jego upodobań i przyzwyczajeń kulinarnych – być może senior chciałby zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ważne, aby przygotowywane dania smakowały podopiecznemu, a ich spożywanie sprawiało mu przyjemność. Ponadto należy ustalić godziny serwowania poszczególnych posiłków.