Znajomość języka – podstawa przy pracy opiekunki za granicą

 Praca za granicą jest wyzwaniem i wymaga wyjątkowego przygotowania się do niej. Opieka nad osobą starszą lub chorą jest szczególnie wymagająca. To odpowiedzialność za drugiego człowieka. Czy można sobie zatem wyobrazić, aby opiekunka nie komunikowała się w języku swojego podopiecznego? Czy praca opiekunki za granicą jest możliwa bez choćby podstawowej znajomości języka obcego?

Czy język obcy jest konieczny?

Czasy, gdy znajomość języka obcego nie była warunkiem koniecznym przy zatrudnianiu opiekunek dla osób starszych, minęły. Bez posługiwania się językiem niemieckim – bo to właśnie ten język jest zwykle konieczny w pracy opiekunki – można znaleźć zatrudnienie przy zbiorze owoców, w magazynie czy na produkcji. Opiekunka musi mieć choćby podstawową możliwość komunikacji. To niezwykle ważne, gdyż kontakt z podopiecznym nie może opierać się na domysłach i komunikacji niewerbalnej. Ponadto rodzina osoby, która wymaga opieki, musi mieć możliwość przekazania opiekunce czy opiekunowi najważniejszych informacji dotyczących lekarstw, które powinien przyjmować podopieczny, chorób i dolegliwości, na które cierpi i sposobów na ulżenie w bólu. Ponadto opiekunka musi poznać przyzwyczajenia swojego podopiecznego i otrzymać wszelkie inne informacje na jego temat, gdyż to one są podstawą właściwego sprawowania nad nim pieczy. Ponadto w razie zagrożenia zdrowia czy życia, musi posługiwać się językiem obcym, by wezwać pomoc. Wszystko to sprawia, że znajomość podstaw języka obcego jest koniecznością i bez niej wykonywanie pracy opiekunki w sposób zadowalający jest niemożliwe.

Co zrobić, gdy znajomość języka obcego jest zbyt słaba?

Bywa, że choć chcesz rozpocząć pracę jako osoba opiekunka osób starszych i chorych za granicą, to nieznajomość języka obcego stanowi barierę, nawet pomimo innych kompetencji. Naukę języka można zacząć w każdym wieku, a nawet samodzielnie, korzystając z bezpłatnych kursów, dostępnych w internecie. Skup się na nauce słów, zwrotów potrzebnych do codziennej komunikacji, ale także nazw specjalistycznych. Nie wstydź się mówić. Oczywiście, początki są niełatwe, jednak codzienne ćwiczenia w wypowiadaniu zdań na głos, sprawią, że szybciej zapamiętasz wyuczone frazy oraz oswoisz się z językiem. Możesz oglądać telewizję po niemiecku, czy filmy w internecie w tym języku. To sprawi, że się z nim osłuchasz i zaczniesz więcej rozumieć, a z czasem także mówić. Oczywiście warto zapisać się do szkoły językowej, jednak nie zawsze, z powodów finansowych lub rodzinnych, jest to możliwe. Pamiętaj jednak, że to nie stanowi przeszkody – podstaw języka możesz nauczyć się sama, dzięki uporowi i systematyczności. A gdy będziesz umiała posługiwać się nim na poziomie komunikatywnym, możesz zacząć aplikować. W wielu ofertach pracy taka znajomość języka jest wystarczająca.

Wiesz więcej, więcej zarabiasz

Im więcej jednak umiesz, tym większe masz szansę na uzyskanie pracy oraz coraz większe zarobki. Jeśli zdobyłaś pierwszą pracę, to z pewnością po zakończeniu kontraktu, wrócisz z lepszą znajomością języka. Nic tak nie poprawia zdolności językowych, jak codzienny kontakt z językiem obcym. Każdy kolejny wyjazd będzie niczym kurs językowy, jeśli tylko będziesz otwarta i chętna do poprawy swoich umiejętności. A warto to robić, gdyż opiekunki osób starszych z dobrą znajomością języka obcego mogą liczyć nie tylko na więcej ofert pracy, ale także na znacznie wyższe wynagrodzenie. Takie osoby mogą wybierać oferty dopasowane do swoich potrzeb. Warto zatem podnosić swoje kompetencje, gdyż to przynosi korzyści obu stronom.