Zwierzęta w domu seniora czyli dodatkowa opieka

W domu seniorów często mieszkają zwierzęta, zwykle psy lub koty. Opiekunka, która podejmuje pracę z podopiecznym, jest oczywiście jeszcze przed zleceniem o tym informowana. Ustala się również zakres obowiązków związanych z obecnością pupila seniora. Warto pamiętać, że czworonożni przyjaciele mogą wykazywać korzystny wpływ na samopoczucie osób starszych. O czym należy pamiętać, decydując się na pracę w domu seniora, w którym mieszkają również zwierzęta?

Czy warto podjąć się takiej pracy?

Na początek warto zastanowić się, czy w ogóle warto podjąć się pracy w domu seniora, w którym mieszkają zwierzęta. Tak naprawdę wszystko zależy od nastawienia samej opiekunki. Jeśli nie przepadasz za zwierzętami, masz alergię, nigdy nie miałaś z nimi doświadczenia, dobrze zastanów się, czy chcesz podjąć się tego wyzwania. Z drugiej strony jednak wiele badań wskazuje na terapeutyczną rolę zwierząt. Oprócz psów i kotów w domu w domach seniorów mogą mieszkać np. ptaki, rybki czy gryzonie. Trzeba więc wcześniej dobrze zastanowić się, jesteś w stanie zająć się danym zwierzęciem.

Warto też zwrócić uwagę na stan zdrowia samego seniora. Nie zawsze są to osoby całkowicie unieruchomione i zależne od opiekunki. Zdarza się, że podopieczni są w stanie całkiem sprawnie funkcjonować, dlatego też podstawowe czynności, jak np. karmienie, wykonują przy zwierzakach samodzielnie.

Wszystkie te informacje należy uzyskać jeszcze przed podjęciem zatrudnienia. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję. Dodatkowa opieka nad zwierzętami mieszkającymi w domu seniora może wiązać się również z atrakcyjniejszymi zarobkami.

Pozytywny wpływ zwierząt na seniorów

Zwierzę w domu seniora to nie tylko dodatkowe obowiązki, ale również wsparcie w codziennej opiece. Zwierzęta mogą mieć korzystny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie starszej osoby. Przykładowo, tzw. dogoterapia stosowana jest jako jedna z form rehabilitacji. Jeśli senior jest sprawny, zwierzę może stanowić dodatkową zachętę do tego, aby jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Istnieją też doniesienia naukowe potwierdzające pozytywny wpływ zwierząt na osoby borykające się demencją.

Z kolei przebywanie z kotem działa uspokajająco na człowieka, obniża stres, koi układ nerwowy. Prawdopodobnie koty wyczuwają bolesne miejsca na ciele człowieka i układają się na nich, działając niczym leczniczy kompres.

Jeśli więc masz okazję podjąć zatrudnienie w roli opiekunki w domu seniora, w którym mieszka zwierzę, rozważ wszystkie za i przeciw. Może okazać się, że ta praca przyniesie ci wiele satysfakcji.