Jak pomagać swoim rodakom za granicą?

Wprawdzie czasy, w których wyjazd za granicę wiązał się z koniecznością posiadania zaproszenia od osoby tam mieszkającej na całe szczęście już minęły, jednak tak naprawdę poza tym niewiele się zmieniło. Wprawdzie możemy dzisiaj podróżować właściwie po całym świecie, a po terytorium Unii Europejskiej, praktycznie bez  ograniczeń, to jednak wciąż tak naprawdę liczą się znajomości i to, kto może nam pomóc. Jeżeli zatem mieszkasz za granicą, zdecydowanie powinieneś spełniać swój obywatelski obowiązek i udzielać wszelkiej pomocy Polakom, którzy również zdecydowali się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy.

Szukanie pracy
Na początek na pewno możesz pomóc w poszukiwaniu pracy – to zazwyczaj nic nie kosztuje, a dla drugiej osoby może być naprawdę niezwykle ważne. Jeżeli o pomoc poprosi Cię znajoma, tym co możesz jej polecić, jest na pewno opieka osób starszych. W wielu państwach zachodnich jest to praca, której podejmuje się coraz więcej osób, które są z niej i warunków finansowych zadowolone. Zazwyczaj opieka nad seniorami w krajach Europy Zachodniej wygląda nieco inaczej niż w Polsce – przede wszystkim wiąże się ze znacznie mniejszą liczbą obowiązków i jest o wiele lepiej płatna. Kontakt z rodakamiDlatego właśnie praca dla opiekunek Niemcy stała się tak popularna i jeżeli usłyszysz, że ktoś z Twoich znajomych Niemców szuka opiekunki do osoby starszej, nie wahaj się polecić do tej pracy jakiejś swojej znajomej z Polski. Po pierwsze jeżeli w grę wchodzi opieka seniora Niemcy wolą zatrudniać osoby z polecenia, więc na pewno będą bardzo zadowoleni z takiej propozycji, po drugie zaś znajoma również będzie Ci bardzo wdzięczna.

Pomoc w znalezieniu mieszkania
Jeżeli już uda Ci się zorganizować komuś pracę, wówczas miłym gestem z Twojej strony będzie pomoc w poszukiwaniu mieszkania. Zazwyczaj takie osoby przyjeżdżają do obcego kraju w ostatniej chwili, tuż przed podjęciem nowej pracy i nie mają się gdzie zatrzymać. Oczywiście mogą coś wcześniej wynająć, korzystając z ogłoszeń zamieszczanych w sieci, jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Możliwość obejrzenia mieszkania na żywo sprawi, że łatwiej będzie podjąć decyzję o wynajmie i właśnie w tej sprawie będziesz mógł pomóc swoim znajomym. Dodatkowo, jeżeli Twoi znajomi mimo wszystko nie będą mieli zorganizowanego mieszkania przed przyjazdem, możesz ich przenocować w swoim domu przez kilka pierwszych nocy – tak miły gest z pewnością nie zostanie Ci nigdy przez nich zapomniany i będą bardzo wdzięczni.