Poradnik dla opiekunek

Wyjeżdżając do pracy w charakterze opiekunki osób starszych warto przygotować się na wyzwania, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć podczas pracy z podopiecznym. Opiekunka osoby starszej, zajmuje się dbaniem o stan zdrowia, bezpieczeństwo i komfort osoby starszej oraz prowadzeniem jej gospodarstwa domowego.

Mieszkając w domu podopiecznego warto poznać przyzwyczajenia osoby chorej, nawyki jego oraz stan zdrowia by móc odpowiednio postępować z pacjentem. Do głównych zadań opiekunki osoby starszej należą pomoc w czynnościach związanych z higieną osobistą, przygotowywaniem posiłków, robieniem zakupów, wizytami u lekarza oraz prowadzeniem gospodarstwa domowego. Osoba nie posiadająca uprawnień oraz odpowiednich kwalifikacji nie powinna wykonywać takich czynności przy pacjencie jak cewnikowanie, robienie zastrzyków, podawać lekarstw bez zgody lekarza.

Opiekunki najczęściej pracują i mieszkają w domu podopiecznego, w którym mają do dyspozycji osobny pokój oraz łazienkę. Czas wolny ustalany jest indywidualnie na miejscu z rodziną i wynosi w zależności od stanu zdrowie podopiecznego 2-3 godziny dziennie, 2 popołudnia w tygodniu lub jeden cały dzień w tygodniu .Opiekunki najczęściej wyjeżdżają na kontrakty 2-3 miesięczne. Często 1-2 razy w tygodniu do pacjenta przychodzi dodatkowo niemiecka służba medyczna czyli Pflegedient posiadająca stosowne uprawnienia, która w razie potrzeby wykonuje wszystkie specjalistyczne zabiegi i czynności.

Jeżeli decydujesz się na pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto pamiętać by zawsze kierować się rozsądkiem i wybrać legalne zatrudnienie. Należy unikać nieuczciwych pośredników, którzy kuszą dużymi stawkami, lecz bez żadnej umowy, na czarno co wiąże się z dużym ryzykiem oszustwa. Wyjazd do pracy na czarno jest nielegalny a pracownik jest pozbawiony wszelkich praw w przypadku niewypłacenia pieniędzy czy próby oszustwa. Ponadto istnieje ryzyko wysokiej kary grzywny za pracę na czarno na terenie Niemiec. Sprawa nielegalnej pracy może wyjść na jaw w wyniku rutynowej kontroli lub w razie wypadku na miejscu pracy.

Jak zatem rozpoznać czy zatrudnienie w Niemczech przez polskiego pracodawce jest legalne?

Opiekunki osób starszych, które wyjeżdżają do pracy do Niemiec muszą posiadać potwierdzony przez ZUS druk A1. Druk ten to jedyny dokument, który potwierdza legalność zatrudnienia na terenie państwa, gdzie jest się delegowanym (czyli na terenie Niemiec) oraz fakt opłacania przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne. O druk A1 występuje do ZUSu polski pracodawca.

Druk A1 wystawiany jest zawsze na konkretną rodzinę i w przypadku zmiany miejsca pracy (zmiany zlecenia) konieczne jest wnioskowanie o nowy druk. Maksymalny okres delegowania do pracy w Niemczech nie może przekroczyć 24 miesięcy. Konieczna jest wtedy przerwa, która nie może być krótsza niż 2 miesiące. Potem można wyjechać ponownie. Warunkiem otrzymania potwierdzonego przez ZUS formularza A1 jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu w Polsce przez 30 dni zanim pracodawca oddeleguje do pracy np. do Niemiec. Aby warunek ten został spełniony, osoba taka musi być zarejestrowana w PUP (Powiatowy Urząd Pracy) jako osoba bezrobotna lub też podlegać ubezpieczeniu z tytułu:

  1. ubezpieczenia jako członek rodziny,
  2. ubezpieczenia w KRUS,
  3. ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
  4. ubezpieczenia jako emeryt lub rencista.

Okres oczekiwania na poświadczenie A1 złożonego do ZUS jest różny i trwa od 7 dni do nawet miesiąca. Zazwyczaj dłuższy jest on w sytuacji, kiedy to pracownik jest oddelegowywany po raz pierwszy za granicę z daną firmą. Poświadczony formularz A1 jest podstawą do wnioskowania o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii.

W zależności od odwiedzanego państwa i jego zasad opieki zdrowotnej różne świadczenia mogą być płatne, bezpłatne lub płatne częściowo. Karta EKUZ nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania niektórych poniesionych kosztów.

Po powrocie do kraju należy zgłosić się z rachunkami i wypełnionym wnioskiem o zwrot kosztów (w Polsce – do wojewódzkiego oddziału NFZ. Niektóre świadczenia nie są objęte refundacją poprzez kartę EKUZ, np. wyjazd za granicę w celu urodzenia tam dziecka. Karta EKUZ nie zastępuje też ubezpieczenia turystycznego, jednak może czasem obniżyć jego koszt, ponieważ część świadczeń oferowanych przez ubezpieczyciela może zawierać się w ofercie karty EKUZ.

Demencja – zwana także otępieniem, jest przewlekłą postępującą chorobą mózgu. Charakteryzuje się spadkiem wszystkich wyższych funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, osąd, orientacja, rozumienie, przetwarzanie danych, zdolność do uczenia się i wyrażania siebie. Demencja jest chorobą postępującą do końca życia. Gdy podopieczny ma problemy w planowaniu zadań i wykonywaniu codziennych czynności, trudności w orientacji czasowej i przestrzennej, odkładaniu rzeczy w nietypowe miejsca czy zamiany w nastroju i osobowości oznacza to początki demencji.

Parkinson – Objawy choroby Parkinsona pojawiają się i narastają powoli i stopniowo w ciągu kilkunastu lat. Początkowo chorzy zauważają pewne spowolnienie ruchowe i jakby niezgrabność w ruchach, pojawiają się zaburzenia pisania. Spowolnieniu ulegają procesy psychiczne.

Niekiedy chorzy sądzą, iż są to objawy zmian reumatycznych lub starszego wieku. Jednak po pewnym czasie osoby chore na chorobę Parkinsona zauważają u siebie zaburzenia równowagi lub trudności z wykonywaniem takich prostych czynności jak wstawanie z krzesła czy z łóżka.

Przebieg choroby jest zwykle powolny, wieloletni i postępujący, mimo skrupulatnego leczenia po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa.

Bardzo ważnym elementem postępowania leczniczego jest rehabilitacja, która pozwala choremu na dłużej zachować sprawność.

Alzheimer – Choroba Alzheimera jest nieuleczalna i stopniowo upośledza zdolność do samodzielnej egzystencji, dlatego opieka na chorymi zasadniczo jest formą leczenia, powinna być więc ostrożnie stosowana na różnych etapach choroby.

Na wczesnym i umiarkowanym etapie choroby poprzez odpowiednie zmiany w otoczeniu chorego oraz jego stylu życia można zwiększyć poczucie bezpieczeństwa chorych i zmniejszyć obciążenia pacjentów. Przykładem takich zmian może być stosowanie uproszczonych procedur medycznych, stosowanie zamków zabezpieczających, etykietowanie artykułów gospodarstwa domowego, aby wskazać zastosowanie przedmiotów codziennego użytku. W miarę ostępu choroby mogą pojawić się różne problemy medyczne, takie jak: choroby jamy ustnej i zębów, odleżyny, problemy higieniczne, infekcje oddechowe. Staranna opieka może zapobiegać tym powikłaniom, jednak gdy już wystąpią, konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Osteoporoza – stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania.

Inkontynencja – jest objawem polegającym na nietrzymaniu moczu lub kału. Warto dodać, iż jest ona jedynie skutkiem takich chorób jak np. choroba alzheimera, parkinsona, udar czy stwardnienie rozsiane.

Udar mózgu – są dość charakterystyczne, ale wcale nie jest łatwo je tak od razu wychwycić. Udar, uszkadzając komórki któregoś z ośrodków mózgu kierujących układem ruchu, mowy lub czucia, możespowodować niedowład czy paraliż rąk, nóg albo kłopoty z mową. Jeśli dotknął prawej półkuli, zaburzenia pojawiają się po lewej stronie ciała.

U osób starszych, zwłaszcza po przejściu na rentę lub emeryturę, następuje znaczne obniżenie aktywności życiowej. Powinno mu towarzyszyć obniżenie kaloryczności diety, co pozwoli zachowaćprawidłową masę ciała. Porównajmy przykładowo średnie dobowe zapotrzebowanie na energię dla mężczyzn w wieku 26-60 lat o umiarkowanej aktywności fizycznej i mężczyzn po 60. roku życia.

Dla tych pierwszych wynosi ono 2900 kcal, a dla tych drugich tylko 2400 kcal. Podobnie jest w przypadku kobiet. Aby dobrać odpowiednie metody żywieniowe dla osób starszych należy zastosować kilka zasad.

Przede wszystkim posiłki powinny być małe objętościowo, ale podawane przynajmniej 4-5 razy dziennie. Należy unikać potraw ciężkostrawnych, które długo zalegają w żołądku.

Zamiast smażenia poleca się gotowanie, oraz duszenie wszelkich możliwych potraw. Niewskazany jest dla osób starszych również cukier i słodycze. Należy też pamiętać o wypijaniu co najmniej 1,5 litra płynów dziennie.

Przykładowe menu:
I śniadanie
płatki owsiane na mleku, chleb razowy z margaryną, wędlina drobiowa, pomidor

II śniadanie
jogurt naturalny, bułeczka owsiana, mandarynka lub pomarańcza

Obiad
zupa warzywna, kasza jęczmienna, filet z kurczaka buraczki duszone, sok owocowy

Podwieczorek
jabłko pieczone

Kolacja
chleb zwykły, jajko, sałata ze świeżych warzyw, herbata

Jadąc za granicę w celach zarobkowych każdy powinien być ostrożny, a szczególnie kobiety. To właśnie one narażone są na nieuczciwych pracodawców, którzy mogą próbować je oszukać. Na czym to polega? Po prostu nie zawsze praca jaka jest przedstawiona to praca zgodna z zamieszczonym ogłoszeniem, może się zdarzyć, iż jest to praca oferowana przez zakamuflowaną agencję towarzyską.

Szczególnie niebezpieczny jest zbliżający się okres letni (wakacyjny), podczas którego pojawia się coraz więcej ofert pracy sezonowej. Jest to czas sprzyjający tego typu oszustom. Jak się ustrzec? Przede wszystkim nie ulegaj łatwo złudzeniom zarobienia dużych pieniędzy w szybkim czasie.

Po drugie należy odbyć szczegółową rozmowę z ogłoszeniodawcą, który ma w obowiązku udzielić wszelkich informacji dotyczących przyszłej pracy, np. opisać stanowisko pracy, określić w jakim wymiarze godzin będziesz pracowała, stawkę wynagrodzenie, itp. Po trzecie zawsze upewnij się, że praca z ogłoszenia jest legalna. Warto pamiętać, iż pracodawca za pracę nie ma prawa pobierać żadnych opłat!

Gdy pośrednik lub pracodawca będzie chciał pobrać od Ciebie opłatę za możliwość podjęcia pracy, możesz wówczas mieć 100% pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Należy unikać przede wszystkim firm lub pośredników bez stałego miejsca prowadzenia działalności lub gdy nie są podane telefony kontaktowe.

Źródła informacji

www.poradnikzdrowie.pl
www.wikipedia.pl
www.nazdrowie.pl
www.bilobil.pl

Zostań opiekunką, wypełnij formularz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).

Oddzwonimy w ciągu 24h