Jak przetrwać okres świąteczny

Jak przetrwać okres świąteczny, pracując jako opiekun osób starszych w Niemczech?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Chcemy go spędzić w rodzinnym gronie, z przyjaciółmi i najbliższymi znajomymi. Jednak podejmując pracę na stanowisku opiekunki osób starszych, należy liczyć się z tym, że może wystąpić konieczność spędzenia Świąt poza domem. Jak poradzić sobie z tą sytuacją?

Poznaj zwyczaje rodziny seniora

Dowiedz się, jak Święta obchodzi rodzina seniora, którym się zajmujesz. Czy w Wigilię, Pierwszy oraz Drugi Dzień Świąt osoba starsza będzie spędzała czas ze swoją rodziną? Prezenty świąteczneA może senior zostanie pod Twoją opieką? Jeśli zostaniesz sam w domu, możesz zorganizować sobie swoją własną wieczerzę wigilijną i umówić się ze swoją rodziną na dłuższą rozmowę przez telefon lub przez komunikator internetowy np. skype’a. A jeśli senior będzie znajdował się pod Twoją opieką, możesz wspólnie z nim spędzić ten czas, rozmawiając o swojej i jego rodzinie. Niektórzy pracodawcy zapraszają także opiekunki osób starszych na wspólną kolację. Porozmawiaj ze swoim podopiecznym i jego rodziną na temat Świąt – być może nie spędzisz ich w samotności.

Podziel się swoją tradycją

Nawet jeśli nie zostaniesz zaproszony na wspólną kolację z rodziną Twojego seniora, możesz przygotować potrawy wigilijne i świąteczne, które z roku na rok są przyrządzane u Ciebie w domu. Jako opiekunka osób starszych w Niemczech nie musisz ukrywać tradycji i wartości, które są dla Ciebie ważne. W nienachalny sposób możesz się z nimi podzielić. Przygotuj jedną, dwie potrawy. Dzięki temu wprowadzisz trochę świątecznego nastroju i nie poczujesz aż tak wielkiej tęsknoty za domem. Będzie to także okazja do nawiązania bliższej więzi z podopiecznym i jego rodziną.

Wyślij prezenty swoim bliskim

Magia świąt wynika także z tego, że obdarowujemy swoich bliskich. Prezenty wykonane własnoręcznie mają dużą wartość. Zastanów się, co mógłbyś przygotować dla swojej rodziny i znajomych. Jako opiekunka osób starszych masz także wolny czas w pracy, więc możesz go poświęcić na wykonanie pięknego albumu ze zdjęciami, naszyjnika z koralików, czy breloczka do kluczy. Pomyśl, co może spodobać się Twoim bliskim. Rozłąka z rodzinąNadaj paczkę i z niecierpliwością czekaj, aż dotrze do Twojego rodzinnego domu. A w Wigilię zapytaj bliskie Ci osoby, czy podobają im się prezenty. Z pewnością waszej wspólnej radości nie będzie końca.

Kiedy spędzasz święta, opiekując się seniorem w Niemczech, myśl o swojej rodzinie. Wspominaj dobre chwile, które już razem przeżyliście i pamiętaj, że wiele dobrego jeszcze przed Wami!