Czy do opieki osobami starszymi są niezbędne kwalifikacje zawodowe?

Ogromna odpowiedzialność za stan drugiego człowieka, a także szeroki zakres obowiązków powodują, że praca w opiece nad osobami starszymi jest zawodem bardzo wymagającym. Z drugiej strony istnieje duży popyt na tego typu usługi. Wielu pracowników z Polski decyduje się na zatrudnienie na terenie Niemiec ze względu na wyższe stawki wynagrodzenia. Czy do starania się o tego typu pracę konieczne jest posiadanie kwalifikacji zawodowych? Jeśli tak, to jakich?

Czym są kwalifikacje zawodowe?

Zanim przejdziemy do rozważania, czy kwalifikacje zawodowe są potrzebne do wykonywania zawodu opiekuna, należy ustalić czym „kwalifikacje zawodowe” tak naprawdę są. Dla wielu osób ich posiadanie jest równoznaczne z posiadaniem wykształcenia czy przeszkolenia – na przykład ukończeniem studiów na kierunkach takich jak pielęgniarstwo, rehabilitacja lub pokrewnych, czy też odbyciem specjalistycznych szkoleń. W takim kontekście posiadanie kwalifikacji nie jest niezbędne do zatrudnienia się w opiece. Jako agencja jednak cenimy przede wszystkim doświadczenie kandydatów oraz referencje – to właśnie na tych czynnikach skupiamy się w pierwszej kolejności podczas rekrutacji opiekunów.

Czy warto zatem zdobywać kwalifikacje?

Oczywiście, dyplom ukończenia studiów czy certyfikat potwierdzający odbycie kursu dla opiekunów jest bardzo dużym atutem i daje większe szanse na zdobycie lepiej płatnych zleceń – dlatego zdecydowanie warto je posiadać. Nawet podczas krótkich szkoleń kandydat na opiekuna można nauczyć się podstaw pomocy przedmedycznej, organizacji i etyki z osobami starszymi czy zagadnień związanych z prawidłowym żywieniem czy aktywizacją seniora.

Ważne są dodatkowe umiejętności

Potwierdzone dyplomami kwalifikacje są przydatne, ale nie niezbędne do rozpoczęcia pracy w opiece. To samo dotyczy dodatkowych umiejętności, które nie są stricte związane z opieka, ale mogą się przydać w wykonywaniu codziennych obowiązków. Podstawowy przykład to umiejętność prowadzenia samochodu – w wielu zleceniach posiadanie aktualnego prawa jazda jest niezbędnym wymogiem wobec kandydata, do którego zadań będzie należeć między innymi samodzielnie robienie zakupów czy zawożenie podopiecznego na wizyty lekarskie, zabiegi i badania. W codziennej komunikacji z podopiecznym, jego rodziną i innymi osobami z którymi będziemy mieć styczność nie poradzimy sobie nie mówiąc po niemiecku, dlatego znajomość języka na poziomie minimum komunikatywnym jest kluczowym warunkiem w przypadku znacznej większości zleceń.

Gdzie zdobywać doświadczenie?

Dla osób dopiero myślących o pracy w opiece problemem może być zdobycie doświadczenia, które pozwoli dostać zlecenie za granicą. Gdzie je zdobyć? Możliwości je wiele: na początku warto spróbować sił w wolontariacie w hospicjach, domach opieki społecznej czy szpitalach. Wartościowe są również referencje wystawiane przez polskich pracodawców – osoby prywatne czy agencje. Ważne, żeby podejmować zatrudnienie w sposób legalny. Brak umowy z poprzednim pracodawcą uniemożliwi nam weryfikację doświadczenia opiekuna.

Jak widać, kwestia kwalifikacji zawodowych nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Choć posiadanie dyplomu ukończenia studiów przemawia zdecydowanie na korzyść opiekuna, to najważniejsze pozostaje doświadczenie dowodzące posiadania praktycznych umiejętności. Pamiętajmy również o tym, że opiekun powinien posiadać przy tym cały zestaw umiejętności, których nie się po prostu zmierzyć, takich jak łatwość nawiązywania relacji z podopiecznym czy zdolność do szybkiego podejmowania działania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.