Jakie cechy powinna mieć opiekunka osób starszych?

Opieka

Opieka nad osobami starszymi nie należy do najłatwiejszych zadań. W zależności od stanu zdrowia i kondycji seniora jest to pracą, która wymaga odpowiedniego podejścia, empatii, umiejętności pracy z drugim człowiekiem. Wiele osób, zanim podejmie się opieki nad osobą starszą, zastanawia się, czy sobie poradzi. Jakie cechy powinny mieć opiekunki do osób starszych? Czym muszą się wyróżniać?

Cierpliwość to rzecz święta

Osoby, które planują wyjechać do Niemiec w celu opieki nad seniorami, muszą odznaczać się anielską cierpliwością. Seniorzy mają swoje nawyki, rutynę, przyzwyczajenia, których nie można burzyć. Bardzo często ich kondycja psychiczna się pogarsza, co powoduje problemy z pamięcią, koncentracją, różnego rodzaju zachcianki. Opiekunki osób starszych powinny być spokojne, opanowane i wyrozumiałe – krzyk, wzburzenie i podnoszenie głosu nie jest rozwiązaniem. Należy też pamiętać, że senior jest klientem, którego należy traktować jednocześnie jak partnera i pracodawcę – musimy odnosić się do niego z szacunkiem i starać się zrozumieć jego wymagania.

Znajomość języków obcych

Chcąc pracować za granicą, konieczna jest znajomość języków obcych. Kandydaci na opiekunki do osób starszych często przechodzą testy językowe lub mają możliwość uczestnictwa w kursie, który poniesie ich umiejętności językowe. Jest to dość istotna sprawa, ponieważ znajomość języka obcego umożliwia bezproblemowe komunikowanie się z seniorami, jak i załatwianie różnych spraw. Bardzo często do zadań opiekunów należy robienie zakupów lub zamawianie obiadów w restauracjach. W takich sytuacjach znajomość języka obcego jest niezbędna, aby wywiązać się z powierzonych zadań.

art1

Dobry stan zdrowia

Opieka nad seniorem wymaga także posiadania dobrej kondycji fizycznej i dobrego stanu zdrowia. Zajmowanie się osobą starszą może być wyczerpujące, ponieważ czasami należy podopiecznego podsadzić, ponieść czy podtrzymać. Z tego względu osoby, które mają problemy zdrowotne, raczej nie powinny myśleć nad pracą opiekunki osób starszych. To zajęcie może tylko pogorszyć niewyleczone urazy, szczególnie jeśli związane są one z kręgosłupem lub stawami. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Niemiec, należy pójść do lekarza i przejść kompleksowe badania.

Odporność na tęsknotę za domem

Wyjazd za granicę do opieki nad seniorem trwa od dwóch, trzech do nawet sześciu lub dziewięciu miesięcy. Jest to długi okres czasu i należy nastawić się na odczuwanie tęsknoty za rodziną i przyjaciółmi. Opiekunka osób starszych powinna umieć radzić sobie ze swoimi emocjami i starać się zachowywać profesjonalnie w każdej sytuacji. Jeśli przywiązanie do domu jest silne, może przeszkadzać w wypełnianiu codziennych obowiązków. Przed wyjazdem warto przemyśleć, czy rozłąka nie będzie stanowiła problemu podczas pracy ze straszą osobą.