Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – co należy do obowiązków opiekunów?

Osoby, które chcą zawodowo zajmować się opieką nad osobami starszymi, przed podjęciem pracy powinny zapoznać się z przyszłymi obowiązkami. Lista zdań do wykonania może być długa lub krótka – wszystko zależy od tego, jakie wymagania będzie miała rodzina seniora. Czego możesz się spodziewać, jeśli opieka nad ludźmi starszymi stanie się Twoim głównym źródłem utrzymania?

Zapoznaj się z umową i omów warunki współpracy.Obowiązki w pracy w opiece

Korzystając z pomocy agencji lub firmy w poszukiwaniu rodziny, która zatrudni Cię w charakterze opiekuna do osoby starszej, poproś o umowę, gdzie będą wyszczególnione warunki oraz lista obowiązków. Nigdy nie decyduj się na pracę, nie wiedząc, na co się zgadzasz. Przeczytaj dokładnie dokument lub omów z Twoim przyszłym pracodawcą, czym dokładnie będziesz się zajmować. Opieka dla osób starszych może obejmować m.in.:

  • Spędzanie czasu z seniorem – spacery, oglądanie telewizji, udział w wydarzeniach towarzyskich;
  • Opiekę medyczną;
  • Przygotowywanie posiłków;
  • Zajmowanie się domem seniora – sprzątanie.

Nie każda rodzina będzie wymagała, aby opiekun seniora zajmował się wszystkimi powyższymi obowiązkami. Jeśli np. nie umiesz gotować i boisz się, że brak umiejętności kulinarnych uniemożliwi Ci pracę z osobą starszą, przeczytaj umowę i sprawdź, czy na pewno przygotowywanie posiłków znajduje się na liście Twoich zdań.

Podstawowe obowiązki opiekuna osoby starszej

Każdy opiekun z pewnością będzie zajmował się seniorem. Jednak co to oznacza? Przede wszystkim spędzanie całego dnia razem z podopiecznym i pomaganie w codziennych czynnościach. Kondycja fizyczna osoby starszej tak naprawdę będzie wyznaczała podstawowe obowiązki. Opieka nad ludźmi starszymi to np. pomoc w spożywaniu posiłków, wstaniu z łóżka, ubraniu się. Czas będą także wypełniały rozmowy, spacery oraz wspólne oglądanie telewizji. Rodziny seniorów bardzo często zatrudniają pielęgniarki do opieki medycznej, które pomagają osobom starszym także w załatwianiu potrzeb fizjologicznych oraz higienie osobistej. Jednak te zadania mogą także spaść na opiekuna.

Obowiązki fakultatywne

Opieka nad osobami starszymi zwykle nie obejmuje samego przygotowywania posiłków oraz sprzątania. Chociaż zdarza się, że opiekun dostaje dodatkowe wynagrodzenie za zajmowanie się domem seniora. Rodziny osób starszych mają jednak na uwadze, że obowiązki domowe nie powinny spadać na opiekunów, więc bardzo często posiłki zapewnione są przez catering, do sprzątania wynajęta jest profesjonalna firma.Obowiązki opiekunki

Przypominamy – przed rozpoczęciem pracy sprawdź, czego będzie wymagać od Ciebie pracodawca. Opieka dla osób starszych może obejmować dodatkowe obowiązki, za które także powinieneś otrzymać wynagrodzenie.